| RequalizeD a întrebat:

Am luat un laptop nou. dar cum instalez win-ul.imi apare:1 Load freeDOS with maximum RAM, Free, using EMM386...2 Load freeDos including HIMEM XMS-memory driver si 3 Load FreeDOS without driver.aleg fiecare dintre ele si face nimic:-s.cum dau instalare la windos? dau funda ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Allkin a răspuns:

Salut.freeDOS este un OS instalat pe mai multe laptopuri si unele desktopuri.Deci tu trebuie sa instalezi Windows Xp nu sa intrii in freeDOS.
Baga CD-ul cu Windows dai un restart la laptop.Imediat ce iti apare prima imagine cand ai dat restart apasa pe F12 sau Delete(depinde de laptop).In scurt timp iti va aparea un meniu din care selectezi bootul sa se faca dupa CD-ROM sau DVD-ROM. Dupa ce selectezi bootul s-ar putea sa-ti ceara sa apesi pe orice buton ca sa intrii in setup la Windows Xp.Imediat ce apesi pe orice buton iti va aparea ecranul albastru si setupul va incepe sa citeasca fisierele de pe CD necesare instalarii Windowsului. Dupa ce citirea este completa iti va aparea Partitionarea HDD(Hardului).Iti configurezi partitiile dupa cum vrei si alegi pe care vrei sa instalezi Windowsul(din lista la tipuri de formate pentru partitie selectezi Quick NTFS).
Astepti Sa se copieze toate fisierele in PC. Dupa terminare Laptopul o sa se restarteze si iti va aparea setupul principal.Iti va cere CD-Keyul, il introduci si astepti ca Windowsul sa se instaleze.
Tot ce am scris mai sus se aplica pentru Windows Xp.Pentru Windows 7 sau Vista este asemanator, doar setupul Windowsului fiind diferint, chiar mai usor de configurat.Bafta!