| mihaela1980 a întrebat:

Am luat un perus femela de o saptamana jumate totul a fost bine zbura manca stia deja programu cand trebuia sa iasa din cusca ca o lasam libera de dimineata pana seara si azi dintr-o data nimic nu zboara nu ciripeste de mancat mananca dar sta zgribulita in coltul coliviei, nu mai are putere sa zboare azi de abia sa ferit de noi prin casa cea ce inainte nu ne lasa sa punem mana pe ea numai daca zbura ea la noi i-am luat seminte de la magazinul de animale de unde am cumparato si i-am pus albastru de metil in apa coji de ou curatenia in fiecare zi si apa la fel schimbata, dar nu stiu ce are si mie tare draga chiar daca o am de putin timp era asa de cuminte ce sa fac va rog un sfat.

2 răspunsuri:
| YLLL a răspuns:

Da, poate nu-i place singura...cumpara-i un mascul.happy
Sper sa nu i se intample nimic. du-te cu ea la veterinar.si eu am avut un perus. era foarte energic, vorbea dansa, ma astepta cand veneam de la scoala dar s-a imbolnavit si el. a avut ceva boala la cioc.sad chiar. vineri mi-a murit si duminica m-am dus sa-i cumpar un alt masul perusei. mele.
Acum la inceput se mai bat dar se vor obisnui.happy
Bafta.:** si sanatate perusei tale.

| irina222 a răspuns:

Asa a patit si femela mea.
am fost la un medic, si eu eram foarte speriata! nu te impacienta! Ele acum sunt in perioada fertila, sau "in calduri" cum se mai spune.
Incearca sa-i gasesti un mascul cu care sa se imperecheze!

eu asa am facut si amadoi[ si masculul si femela] sunt bine sanatosi, au si oua!happy