| DomnulMuratura99 a întrebat:

Am nevoie de ajutor,eu port ochelari de vedere si nu pot sa am de soare ca nu as vedea clar,dar am vazut la unii oameni ca sunt niste chestii care le pun pe lentila la ochelari si nu le mai bate soarele,cum se numesc? Si inca ceva,vreau o alta rama de ochelari, ea daca este rotunda si eu o am patratica are ceva?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se gasesc si ochelari de soare cu dioptrii.
Un vecin si-a luat asemenea ochelari la piata, pe incercate, si este multumit de el.
Il poarta in permanenta cand merge afara si e soare puternic, vede bine cu ea. L-a costat 20 lei.

| InVisible99 a răspuns:

Mergi la un magazin din asta de ochelari sau cabinet poti sa-ti faci rame heliomate care se inchid la soare, poti sa-ti iei rame cu lentile detasabile pentru soare(adica peste rama ta normala vine un set cu lentile negre si se prind pe baza de magnet), daca vrei rama rotunda automat iti faci si lentilele rotunde(alti bani)

| laleauaneagra46 a răspuns:

Hmm...nu stiu despre ce vorbesti cu acea chestie care o pun unii oamnei pe ochelari. Eu stiu doar de lentile heliomate care se inchid la culoare in prezenta luminii si asa te protejeaza de lumina puternica si de soare. Daca vrei rame rotunde la ochelari nu-i nici o problema. o sa-ti masoare lentilele si va pune altele la fel cu aceeasi dioptrie la ramele rotunde. Asta daca vrei sa-ti schimbi doar ramele.

| TeodoraLavinia12354 a răspuns:

Buna! Acele lentile pe care le ai vazut tu se numesc CLIP ON si sunt lentile pentru soare,cu aceleasi propietati ca cele obisnuite. Poti sa ti schimbi rama de la ochelari, desigur, insa va trebui sa ti schimbi si lentilele, deci sa ti cumperi o noua pereche de ochelari,! Lentilele sunt ajustate dupa forma ramei, insa ai grija ca rama sa nu fie prea subtire sau prea groasa, trebuie sa ti o alegi dupa cat de
problematica este vederea ta. Inca ceva: iti poti cumpara o rama pentru lentile normale separat, de orice forma vrei si una pentru soare, alta forma, adica, doua perechi de ochelari, cu rame diferite si lentile la fel, doar ca o pereche de lentile pentru soare si una normala.
Pentru mai multe detalii, contacteaza-ti oftalmologul!
Sper ca ti am fost de folos, o zi buna! :*

| TeodoraLavinia12354 a răspuns (pentru TeodoraLavinia12354):

Sau lentilele de soare se mai numesc lentile polarizate...