| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! nu retin nimic la matematica crying invat o data iar a doua zi uit tot si iar nu inteleg nimi \C crying
Ce sa fac? inafara de meditati?
AJUTOOOR!

9 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Da...ştiu cum e cu matematica, un mare coşmar!
Eu sunt în clasa a-X-a şi mai fac doar anul acesta şi după aceea scap de acest stres. În clasele mici şi pe mine mă chinuia.
Sfatul meu este să rogi un coleg sau o colegă cu care te înţelegi mai bine şi care se pricepe la acest obiect să îţi explice ce nu ai reuşit să înţelegi iar când vei fi în clasa a-VIII-a poţi alege un liceu cu profil Filologie.
Mult succesc!

| AoiTori a răspuns:

Si eu amasemenea probleme. darprofesoara noastra ne-a spus sa ne facem un portofoliu propriu cu toate formulele pe care le-am intalnit pana acum big grin Am incercat si eu aceasta metoda si te asigur ca da rode. Chiar si in clasa poti folosi portofoliul ca atunci cand faci exercitii te uiti direct pe portofoliu si in ritmul asta ajungi sa tii minte si formulele ^o^

| Tynnna a răspuns:

Chestia e ca la matematica nu poti sa inveti ca robotelul o rezolvare sperand ca toate problemele se fac chiar la fel. incearca sa iei o problema rezolvata pas cu pas, sa o citesti, sa o INTELEGI(intreaba profa de ce aici e asa, de ce aici e asa?) iar apoi sa o faci si tu fara sa te uiti la rezolvare. Apoi mai ia una asemanatoare, poate putin mai grea si incearca la fel. Daca nu exersezi nu ai cum sa stii matematica. Nu e de tocit ca la istorie, exemplu. Mult succes!

| DoK a răspuns:

EU am dat teza la mate si am inteles un lucru, ca matematica asta pe care noi o invatam e plina de aiureli. Sfatul meu este : Lasa invatatul asta la oparte, pregateste-te de Vacanta, Daca vei fi dispereata din cauza la o nota rea, asta nu te va aduce la nimic bun. Trebuie sa ne distram chit suntem tineri. Vacanta placuta ( Ca la Moldoveni).

| Ramo137 a răspuns:

Copiaza! laughing

| Vaicedilema a răspuns:

Tre sa faci exercitii multe sa nu uiti asa usor stiu asta din propria experienta in scoala generala eram corigent mai mereu din a 5 pana in a 7 in a 8 am inceput meditatii si faceam singur acasa cate 30 40 sau mai multe exercitii la ce simteam eu ca nu sunt pregatit. Vreau sa iti spun ca aveam numai 10 si un singur 9 la o lucrare pentu ca m-am incurcat la un calcul simplu daca nu ma insel era Radical din 8 big grin si mi-a zis profesoara bravo ai gresit la un calcul simplu. Imi dadusem si eu seama dupa lucrare. Daca nu sti cum sa faci fa meditati sau straduiestete sa inveti.

| stefan_9987 a răspuns:

Ia un Memoplus. si invata dupa aia, din cate am inteles de ajuta sa retii.

| Linncs a răspuns:

Imi pare rau sa iti zic da esti proasta laughing asa ceva chiar nu se poate

| TeneRobert a răspuns:

Se intampla. Parerea mea este ca te stresezi prea mult cu matematica ceea ce te face sa uiti asa de mult. Incearca sa o iei cu incetul si nu te opri pana cand nu esti sigura ca ai inteles totul din lectia respectiva.

Inveti pentru examenele nationale nu? Si eu. xD

PS: Si mie imi place Death Note