| Malphite a întrebat:

Am nevoie de un tip de hartie/foaie pe care pot scoate harta lumii in scara mare, dar totodata sa o poti colora. Idei careva?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Mergi la un centru xerox mare, ca doar acolo posibil sa gasesti, daca nu dispozitivul de care ti-a zis bula
(care nu face ce doresti tu, ci tipareste si executa forme pretaiate pentru autocolante

https://www.youtube.com/watch?v=9iCmlwYs_Yk

), macar un plotter A0.
Firmele mari de arhitectura si/sau rezistenta au altceva mai bun de facut decat sa faca pe xeroxul pentru oricine le calca pragul.
Iar firmele mai mici, nici macar nu au plotter mai mare de A1.

De exemplu in Sibiu cunosc 2 centre unde ploteaza pana la A0.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru desene /harti se folosesc hartii speciale (calc) de dimensiuni mari, desenate cu mana sau cu un dispozitiv special de tiparire (cutter) in 2 coordonate.

Mergi la o firma de proiectare (de cladiri), ei te pot ajuta.