| ElenaGab a întrebat:

Am o basica cu lichid în talpa de aproximativ 3-4 cm care s-a spart și i-am tăiat pielea.Nu e infectată dar nu pot să merg în picior pentru că e rană.
Vreau o recomandare, ce aș putea face deoarece mâine trebuie să plec și am ceva de mers pe jos. Și cum aș putea să o pansez? Există un tratament pentru așa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știi ce recomand?

Iei de la farmacie Cicatidrina spray (vreo 65-68 de lei, in farmaciile din țară). În farmaciile online e mai ieftin, dar se adaugă pretul transportului și plătești mai mult), ori unguent, tot pentru răni deschide.
https://www.helpnet.ro/......pray-125ml

Dar eu recomand sprayul, fiindcă am și eu, și știu că vindecă rapid orice rană, dacă dai un puf/două pe zi.
Și încearcă să nu calci pe acel picior, până mâine, dă-i șansa să se vindece rapid.
Și-apoi, tot pentru călătorie, să mai iei si vreo 2/3 plasturi, conceputi special pentru bășici:
https://www.helpnet.ro/......mediu-5buc

Înainte de fiecare aplicare, se spală rana cu ser fiziologic sau cu apă oxigenată.

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nașpa.
Dacă ai tăiat pielea acum e rană. Dezinfectezi, pui pansament și mergi cat mai puțin.

| Invictusman a răspuns:

Ți s-o infectat de aceea sa și mărit.
Ar putea de la încălțăminte, frecarea piciorului, de la transpirație sau sa fie o alergie sau dermatita de contact, sau micoza daca ai mâncărimi, îți crapă pielea sau ai pielea roșiatica.
Trebuie sa aplici un antiseptic local sau tinctura de iod, pui puțin tifon și apoi sa pui un elocoplast.