| nikol03 a întrebat:

Am o intrebare cineva mi-a furat telefonul si in el aveam si cartela si persoana respectiva imi foloseste numarul meu si sa nu uit sa mentionez nu eram pe abonament cum pot sa imi recuperez si telefonul si cartela daca nu stiu cine e persoana respectiva? sau ce pot sa fac?
AJUTOR!
MULTUMESC ANTICIPAT!

12 răspunsuri:
| benny a răspuns:

Slabe sperante sa mai fie recuperat

| grgdlk a răspuns:

Du te la politie sigur o sa l prinda pe ala care ti a furat telefonul. ti l a furat sau l ai pierdut? sa nu bagi lumea aiurea in belele, oricum politia afla cine e dac dai niste bani p acolo banuiesc, nu cred eu ca pentru un telefon or sa se zbata prea mult dar se poate afla,
politia se duce la firma de telefonie mobila la care tu aveai cartela de acolo ia un desfasurator cu numere formate apeluri date mesaje, ia legatura cu numerele alea sub alte pretexte si se afla te asigur. oricum eu as lasa o balta

| Elliana534 a răspuns:

In primul rand suna pe vechiul tau numar de cateva ori, daca nu raspunde scrie-i un mesaj "Am pierdut telefonul si il vreau inapoi ofer recompensa"daca nici la asta nu raspunde pierdut e. BFT

| CristiUcV a răspuns:

Suna pe numarul respectiv vorbeste cu ce care l-a furat/l-a gasit si roaga-l sa ti-l returneze spune-i ca oferi recompensa.

| blackrain a răspuns:

Pai daca tel nu era un smartphoe cu aplicatie de gasire in caz de furt, slabe sanase sa il mai gasesti. dar acum pentru cartela, trebuie sa suni urgent la operatorul de telefonie mobila ca sa iti blocheze cartela, ca acea pers sa nu o mai poata folosi. apoi ei o sa iti dea o cartela cu acelasi nr

| nikol03 explică (pentru blackrain):

Este o idee, dar o sa accepte oare? si presupun ca persoana respectiva nu va mai putea sa foloseasca pe urma cartela mea, daca eu o sa am alta cartela tot cu numarul meu vechi!

| blackrain a răspuns (pentru nikol03):

Nu inteleg, cine sa accepte? operatorul de telefonie este obligat sa iti blocheze cartela in caz de furt, mai ales daca solictiti asta. iar acest lucru este unu recomandat daca vrei sa iti recapeti cartela, si eventual sa mai ramai si cu banii de pe ea. in astfel de cazuri, trebuie actionat foarte repede. si da, tu o sa primesti o alta cartela cu numarul tau vechi, (asta daca tu doresti)winking eventual si cu minutele de pe vechea cartela, daca nu s-a folosit deja hotul de ele. bafta la recuperare si sa imi zici ce ai rezolvatwinking

| nikol03 explică (pentru blackrain):

Oky, Multumesc mult!happy

| nikol03 explică (pentru blackrain):

Dar ca sa imi gaseasca si telefonul am nevoie de imei-ul de la telefon big grin?

| blackrain a răspuns (pentru nikol03):

Asa cum am spus, daca telefonul nu era un smartphone cu sistem de recuperare prin gps, nu se mai poate recupera, iar daca te duci la politie o sa iti rada in nas, nimeni nu o sa miste un deget pentru tel, decat daca ti-a fost furat sub amenintare.

| nikol03 explică (pentru blackrain):

Nu am mai intrat pe site de ceva vreme dar tin sa te anunt caci problema cu cartela am rezolvat-o! Multumesc inca odata!

| Catastrophy a răspuns:

Wow...nu as vrea sa fiu in locul tau!