| ferar12 a întrebat:

Am o intrebare.
Daca sunt amenintat de cineva ca intra peste mine in casa am voie in Romania sa il omor pe proprietatea mea?

43 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei să trăiești cu păcatul asta toată viața? Stai cuminte.

| baru a răspuns:

Nu, nu ai voie.

| baru a răspuns (pentru baru):

Multumesc!

| cristi202 a răspuns:

Conștiința ta ce iti spune? Bănuiesc ca ai...

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Ptr o jigodie talhar sa aiba constiinta? Glumesti!

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu glumesc. Totul poate fi OK pana ce o faci. Dupa ce ai facut-o, realizezi, daca o ai pe constiinta, ca, orice ar fi fost, oricum ar fi fost ea, ai luat o viata de om. Nu poti compara o tilharie cu un omor. Conștiința cîntărește asta, si oricite justificări i-ai da, nu te va lasa in pace. Te-ar lasa doar daca tilharul ar atenta la viata ta, si l-ai omori ca sa te aperi. Atunci ar fi viata pentru viata, cu totul altceva.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Si daca am luat o viata de om ce? Ca ala daca intra peste tine te rupe cu bataia sau chiar te omoara, stiai?! Deci e care pe care la o adica.
Pai la viata pentru viata se ajunge! Ca altfel dau cu spray sau cu electrizorul si rezolvam simplu.
Dar daca nu merge, trebuie sa ma apar si nu mai am regrete.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa deduc, din prima ta intrebare, ca nu ai avea constiinta?!? Crezi ca e lucru usor sa iei o viata, chiar daca circumstantele iti permit.
Cel mai adesea, oamenii ucid cu un anumit scop, in cazul tau, tilharia, vrea sa obtina ceva de la tine, nu sa te omoare, daca tu te interpui, se poate întîmpla, dar accidental, dar cum am zis, de iti e viata in pericol, abia atunci esti justificat. Dar, daca o faci si nu regreti, eu cred ca ai probleme serioase. Oricît de rau ar fi un om, are si el dreptul la viata.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Nu regret, din contra, ma bucur ca e cu o jigodie mai putin pe lumea asta! Chiar imi face placere sa fac curatenie, si sa fie o societate mai buna, asta este, am problema..ca nu vreau infectii in jurul meu si lepre, scursuri.

Ai dreptul la viata atat timp cat NU faci rau altuia, cand fac, dispari subit si adios, nu avem nevoie de un asa om printre noi.
De ce sa te las eu sa te duci la puscaria hotel 2-3-4 ani din care faci 60 %?! Sa te tin acolo, si apoi sa faci iar? Nu tati, te-am prins in casa, si daca pot sa evit, te mierlesc.
Ca majoritatea recidiveaza, si daca te opui, te omoara el.
Asa ca mai bine o fac eu primul`.

In SUA e f bine cum e, intri la mine in casa neinvitat, adios.
Si da, am o problema, sunt f bun cu oamenii, si estrem de infect si porc cu infectii si porcii!

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e rau cum gîndești. Dar esti cam radical. E insa adevarat ca daca ar fi mai multi ca tine, ar fi lumea asta mai curata, cei rai ar sti si ei de frica... happy
Eu rămîn totusi ideea ca viata trebuie respectată, cum e ea, fie buna, fie rea.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Pai atat timp cat cineva imi face rau, nu merita sa traiasca! Ai dreptul atat timp cat nu faci rau altuia, altfel n-ai scuza, si n-ai scuza ca recidivezi in 90 % din cazuri.
Nu pot respecta o jigodie, respect daca-s respectat.
O jigodie care te priveaza de munca ta, care poet da in cap maica-ti, tie, atat timp cat el nu respecta nimic, nici eu nu respect nimic.

Ca uite, de aia-s multe lepre, ca-s multi care respecta leprele!
Sa iti zic sincer ceva, daca intra unu la mine, o sa-mi faca o deosebita placere sa-i iau glanda dupa ce-i dau 5-6-7-8 genungi in spate, si sa-l fac jigodie de 101 ori.
Cum a facut aviatorul ala, i-a tras un glont si l-a calmat. Ce atata tam tam la TV.
Eu puneam scurt o intrebare "ce cauta peste mine in casa?", atat, de unde stiu eu ca nu ma omora el pe mine?!

Nu or fi americanii prosti de au pus legea asta ca am voie sa te mierlesc daca imi incalci proprietatea, tocmai ca sa te feresti tu de atacul lui care e mortal (tu crezi ca ala se gandeste sa te imobilizeze fara sa faca rau? Ala nu-ti respecta tie viata), si tacit permite asta, ca sa scape societatea de din astia.

Acuma la ora 19, 18 (dupa ce am scris ce e mai sus) am vazut la TV ca Sandel Hornea in Anglia a intrat in casa si a lovit 3 femei pana le-a lasat inconstiente, si a furat, pe asta il respecti tu? Viata astuia o respecti? Okey, asa ii incurajezi sa-ti dea si tie si familiei tale in cap poate.
Sa te vad daca-ti omoara mama sau tata sau iubita, ce o sa mai respecti.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru o amenintare, nu!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voie de la cine? Adică permisiune? Cum a intrat? Cu ce intenție?

| anonimg a răspuns:

Sunt de acord cu ce a spus AnastasiaK: "nu se face uz de armă decât dacă este viața pusă în pericol și s-au epuizat orice alte mijloace de apărare."
Dar legea va ancheta cu lux de amanunte daca intr-adevar s-au epuizat alte mijloace de aparare. Asta inseamna si ca trebuie sa existe mai dinainte la politie un istoric al declaratiilor tale cum ca respectivul te-a amenintat.
Cand va ajunge si guvernul Romaniei sa nu poata stopa traficul de arme ca in America, atunci vom avea si noi arme de foc si dreptul de a le folosi.

| Frank51 a răspuns:

Desigur, se numeste autoaparare, primesti omor din culpa, ti se va face dosar penal si sansele ca judecatorul sa iti dea o sentinta buna sunt foarte mari. Problema va fi cum dovedesti.

| Dismally a răspuns:

Nu. Apararea trebuie sa fie proportionala cu gravitatea atacului, deci e complicat sa demonstrezi ca a incercat sa te omoare atacatorul care este deja mort.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu. Pentru că la noi în România faza cu legitimă apărare nu prea există. Ți-a intrat în casă dar nu ai voie să-l ucizi pentru că nu este echivalent cu prejudiciul adus ție. Așa reiese din codul nostru penal. O mizerie de lege ca și celelalte. Mai era un caz acum vreo câțiva ani dacă îți aduci aminte că a fost destul de mediatizat cu o femeie care a ucis un bărbat ce a violat-o sau a încercat să o violeze. Bineînțeles că tot ea a intrat la pușcărie pentru omor chiar dacă a fost după cum ar spune oricine, legitimă apărare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

Interesant. Crezi ca mai poti gasi acea stire? Sunt curios. Merci.

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Eu cred că avem o lege bunicică pe partea asta totuși. Gândește-te că ne întâlnim noi doi pe stradă, nu mai e nimeni, tu mă superi, eu te împușc (mă rog, întâi un glonț în aer ca să respectăm protocolul) și după zic "păi a vrut să mă violeze" laughing

În fine, pe stradă și mai ales la treaba cu violul e mai complicat, dar când ești pe proprietatea ta, situația cam e în avantajul tău. Dacă îți știi drepturile și obligațiile, poți ajunge să-l împuști și să rămâi în libertate (am studiat problema din motive personale și au fost cazuri în România). Bineînțeles, nu se face uz de armă decât dacă este viața pusă în pericol și s-au epuizat orice alte mijloace de apărare. big grin

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pfoai, bine că mi-ai zis că e cu pistoale și din astea. Dacă ne întâlnim noi doi pe stradă, îți trag o palmă peste fund și o iau la fugă. Dacă mă alergi, îți fac reclamație pentru hărțuire big grin

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Dacă era d-aia neletală, te ajuta alergatul, dar eu vorbeam de cele cu gloanțe, deci nu știu ce să zic de planul tău big grin

Ce tupeu pe el...auzi, palme la fund...

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Alerg și eu în zig-zag nu știu...în cs 1.6 mergea să evit gloanțele așa big grin

| NotNamed a răspuns:

Clar nu. Lasa asta cu politia, cu conștiința cum stai?

| AlexValentinn a răspuns (pentru NotNamed):

Mai bine mori cu constiinta impacata in viziunea ta decat sa scapi cu viata si sa-ti para rau ca ai omorat un om care voia sa te omoare nu?

| NotNamed a răspuns (pentru AlexValentinn):

Ce gandire de rahat poți sa dai dovada. Dupa tine astea ar fi singurele variante nu?

| AlexValentinn a răspuns (pentru NotNamed):

Prietene, cand vine unu sa te omoare ala nu asteapta dupa tine sa chemi tu politia sau sa beti un pahar de vin si sa negociati, sau nu merge cu frumosu sa ii spui ca nu e ok sa faca asta, trebuie sa actionezi rapid. Nu prea le ai cu logica.

| NotNamed a răspuns (pentru AlexValentinn):

Logica ta e morbida. El nu a spus ca vine cineva sa il omoare. A prezentat o situatie normala in care cineva iti incalca propietatea, nu a mentionat ce va face intrusul, a intrebat daca este "ok" sa.l omoare. In plus nu ai de unde sa știi care sunt intentiile celui care iti trece pragul casei nedorit. Reactia si mentalitatea ta dusa la extrem in momentul intalnirii va reactiona in a se apara si a imobiliza intrusul asa cum poate, de exemplu o tigaie sau alt obiect in cap pentru a il lesina. Daca ai stii ca vine ai lua altfel de masuri, ai contacta politia si ai monta senzori de miscare in aria casei tale pentru o siguranta mai sporita si sigura, avand cel mult un sprai pentru ochi când isi va face aparitia. Dar na, dupa logica ta morbida cum l.ai prinde l.ai si ucide, ca na, atat iti poate mintea si logica ta de romanas.

| AlexValentinn a răspuns (pentru NotNamed):

Bine domnul intelligence care stie sa rezolve problemele numai rational si in situatii de tensiune maxima.

| Anuket a răspuns (pentru AlexValentinn):

Tu ai mari lacune în logică, un spray te poate ajuta până vine poliția, nu trebuie să recurgi la ucidere. În situații de tensiune maximă nu ar trebui să te gândești să îl omori, ci să-l oprești, că se poate întâmpla orice asta e deja altceva.

| DaniTDCI a răspuns:

Chiar ai vrea sa ai pe constinta asa ceva?

| Nume6 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Adica mai bine sa te aibă criminalul pe constiinta? sa stii ca de ex oamenii cu bani si influenti tin pistoale in case

| Mosotti a răspuns (pentru DaniTDCI):

Cum sa aiba pe constiinta un talhar care intra cu forta peste el?! BUM cu el.
Aviatorul ala a impuscat pe ala care ii intrase in casa si n-a patit nimic, insa un spray paralizant sau electrizor cam ajung zic eu, si dupa aia chemat politia.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Nume6):

Nu, nu e bine nici cum zice el, nici cum zici tu, ci să imobilizezi intrusul.

| Mosotti a răspuns (pentru Kevinn2000):

Da, daca nu atenteaza urat la viata ta si poti sa-l imobilizezi cu spray sau electrizor, e f bine, apoi chemi politia si aia e.
Desi e mai bine sa...out cu el, ca sa nu mai faca rau si altora, ca dupa aia si daca se duce in parnaie, iese si la fel face.
Astia nu-s oameni! Deci nu omor un om.
Un om nu face rau altuia.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Mosotti):

" Ăștia nu-s oameni "
Ba da, fix oameni sunt, doar că oameni răi. Există și oameni buni, și răi.
" E mai bine să termini cu el, ca sa nu mai facă rău și altora etc "
Greșit, cel mai bine îl imobiliezi și anunți poliția. Nu faci tu dreptate, există reguli, legi.

| Mosotti a răspuns (pentru Kevinn2000):

Astia care fac rau, dupa mine trebuie sa dispara, ca vor face rau iar dupa aia si altora, sau poate iar mie. Intri la mine in casa, dispari subit, asta este!
Cum e in america, nu ai ce cauta pe proprietatea mea neinvitat.
Asta e. Nu am mila de niste scursuri infecte care fac rau si te si omoara la o adica daca nu esti tu primul, fi serios!
Daca nu apuci sa il imobilizezi te omoara, si de ce sa ma complic? Trag si gata, sau ii dau fatal altfel.
In casa mea eu hotarasc ca dispare, si asa va fi, nu ma int pe mine dreptatea lor care de cacao de maine poimaine ii pune la hotel pe puscariasi, si apoi recidiveaza la greu si fac rau la multi oameni nevinovati.

Si..chiar daca as putea evita, tot il omor...sub pretext de imobilizare, chiar daca puteam sa o fac fara sa il zbor de pe lumea asta, si tot am scapat de el.

Dar pana la urma merge si asa cu imobilizarea, insa risti sa zbori tu pe lumea ailalta! Culmea.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Nume6):

De fapt, raspunsul e cam nu.

Daca citesti cu atentie paragraful 2, o sa vezi ca zice "dacă apărarea este proporțională cu gravitatea atacului.". Din cate stiu eu, in jurisprudenta romaneasca asta inseaman ca daca ala vine cu un cutit catre tine si tu ii zbori creierii cu arma de vanatoare, intrii la omor calificat.

Din cate stiu eu, sansele sa intri la auto aparare sunt extrem de mici pentru ca nu trebuie demonstrat doar faptul ca ai actionat pentru a înlătura un atac material, direct, imediat și injust, care iti pune în pericol persoana. Trebuie sa raspunzi si cu aceiasi moneda. Daca ala vine sa te bata cu pumnii si tu scoti un cutit de bucatarie nu mai intri la auto aparare.

| piSsuletZ a răspuns:

Admenintat? E cuvant nou aparut acum in 2021?

| ferar12 explică:

Am fost multa vreme in America. un negru avea un copil, sotia lui i-a luat apararea copilului ca vroia sa il bata. sota lui si copilul s-a dus in alta casa si vecina aia a chemat Politia. Cand negru a batut la usa si vecina aia i-a deschis era cu pistolul in tinta lui si cu telefonul la ureche apeland la 112 dar la noi in Romania nu stiu daca pot face asta

| relian a răspuns (pentru ferar12):

De ce n-ai ramas in America daca tot vrei sa omori pe cineva laughing In Ro chiar daca tu ai avea pistol si iai arata aluia pistolul ala tot vine peste tine,din prostie,sau din necunostinta, in RO oamenii neavand arme nu gandesc ca ai putea sa tragi, pe cand in america ala ce spui tu stia ca daca incalca o alta proprietate fara acord poate sa fie impuscat.

In sf de impuscat poti sa il impisti, dar e bine sa nu moara laughing tragi si tu in picior undeva undeva unde sas nu crape.
Cel mai bun este sa intrebi un avocat ceva inainte, sau stiu si eu pe cineva care lucra cu legi.
Bnaui ca inca nu tea amenintat si nici n-a intrat peste tine, dar probabil urmeaza laughing
In America daca ai fost de ce ai plecat? Ce faci in tara aia vai mama ei si unde toate legile is naspa?

| ferar12 explică:

Am fost multa vreme in America. un negru avea un copil, sotia lui i-a luat apararea copilului ca vroia sa il bata. sota lui si copilul s-a dus in alta casa si vecina aia a chemat Politia. Cand negru a batut la usa si vecina aia i-a deschis era cu pistolul in tinta lui si cu telefonul la ureche apeland la 911 dar la noi in Romania nu stiu daca pot face asta

| StrongHeart a răspuns (pentru ferar12):

N-are relevanta ca era negru.