| JustStitch a întrebat:

Am o pereche de căști cu microfon si am incercat sa le conectez la Pc si bâzâie, nu pot scapa de zgomotul acela. Am cautat pe net si am modificat setările pe acolo si nu mai merge de loc. Ma puteti ajuta?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da drumul la ceva muzica, pentru incercare, iar volumul de redare la nivel mediu- spre maxim.
Verifica in care gauri ai introdus mufele castii.
Partea de casti trebuie sa fie introdus la iesirea verde-deschis, iar microfonul la intrarea roz.
Cu aceasta conexiune trebuie sa functioneze, adica in casti sa se auda muzica, iar cand e pornit un program care foloseste microfonul, atunci (si doar atunci) va functiona microfonul (la inregistrare sau convorbire).

Daca nici dupa cele de mai sus nu auzi muzica, atunci intra in programul placii audio si verifica daca mufele sunt corect alocate.

| Evolution a răspuns:

Bazaie microfonul sau castile?
Daca este microfonul, se poate cobora decibelii din setari dar daca este unul de proasta calitate nu ai ce sa faci, sunt mai multe tipuri de microfoane.
Daca sunt castile, in mod normal ar trebui sa fie cablul de vina (mufa defecta) sau de proasta calitate.
In ambele cazuri este posibil sa fie si calculatorul de vina (placa de sunet din placa de baza), daca are un scurt, condensator umflat sau orice alt defect electronic, atunci produce zgomote.
Verifica castile si microfonul pe alt pc sa vezi daca e vreo diferenta.

| JustStitch explică (pentru Evolution):

Am conectat la alt pc si la fel face, e doar de la microfon

| DoruLuGaboaie a răspuns:

Pc sau laptop, caci daca e laptop si e la incarcat e posibil sa bazaie