| Skarr a întrebat:

Am o placuta de 8 ram si imi apare in setari ca am doar 5.95 si intr-un program la fel, imi arata 1.7/5.95. De ce? Are vreo legatura cu overclock ul facut ram ului? Mi se parea mie ca sta cam mult consumul ramului cand nu faceam nimic. 25% Mentionez ca este cumparata de curand deci nu stiu daca asa a fost mereu si nu am observat decat acum cateva minute.

15 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai placa video integrata?
Daca da, o folosesti?
Daca NU, presupunand ca ai si o placa video dedicata, dezactiveaza grafica integrata din BIOS si revii la 8 GB RAM.

gasesti optiunea sub diferite nume

Onboard VGA (in meniul Advanced BIOS Features)
https://images.app.goo.gl/jM88Z41uUzmfBaoG8

Primary Graphic Adapter
https://images.app.goo.gl/52rG5AXf3Q6nP3UB7

Internal Graphics (meniul Peripherals)
https://images.app.goo.gl/oV677N4hM4whv1oz6

| Skarr explică (pentru NLS):

Da folosesc placa video integrata :/

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Ce procesor ai? CE placa de baza?

| Skarr explică (pentru NLS):

Ryzen 3 3200g cu msi pro vdh plus

| Skarr explică (pentru NLS):

Am rezolvat bro. Era setat in bios la placa video integrata auto si imi lua 2gb. Acum am setat o pe 512 mb si am 7.5.

| Bizon95 a răspuns:

5.95G NU se incadreaza intr-un windows x86 (32 biti)
nici pe o placa video integrata, aia nu are nevoie de aproape 1.7G ram, asa ca:

trebuie sa faci un diagnostic mai low level
1. intra in bios si vezi cat scrie acolo
2. pune memtest86+
http://www.memtest.org/
te descurci tu, stick, cd, chiar floapa
si vezi cat scrie acolo, asta mai face si autodetectie

| Skarr explică (pentru Bizon95):

Este pe placa integrata

| Bizon95 a răspuns (pentru Skarr):

Ma bucur serios pentru tine, dar NU numai ca nu asta a fost mesajul meu, dar chiar am scris ca e FOARTE PUTIN PROBABIL SA FIE MANCATI DE O PLACA VIDEO INTEGRATA, care mananca 256M ram, NU 1.7G

| Skarr explică (pentru Bizon95):

Scuze laughing m-am grabit si scria sus despre asta si am crezut ca ai scris acelasi lucru

| Bizon95 a răspuns (pentru Skarr):

Nici o problema, si mie mi se intampla sad

| Skarr explică (pentru Bizon95):

Am rezolvat bro. Era setat in bios la placa video integrata auto si imi lua 2gb. Acum am setat o pe 512 mb si am 7.5. happy

| Bizon95 a răspuns (pentru Skarr):

Bravo!

| Ionut231312 a răspuns:

Ai windows pe 32 de biti?

| NLS a răspuns (pentru Ionut231312):

Windows Vista-10 pe 32 de biti, adreseaza 4GB, iar Windows XP, 3.24 GB... nu 5, 95.

| Skarr explică (pentru Ionut231312):

64 biti