| Alezzz01 a întrebat:

Am o pompa de piscina care era bagata in priza unui prelungitor si multa apa a ajuns pe prelungitor si ca urmare stecherul s-a topit in priza, iar acum as vrea sa schimb stecherul dar nu stiu cum sau daca ar trebui, ajutor va rog.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ajungea apa la stecher iti facea scurt circuit. S-a topit din cauza contactelor imperfecte sau prelungitorul este de proasta calitate. Cumpara alt prelungitor mai de calitate.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine este să cumperi un cablu cu 3 fire cu secțiune de 1, 5 mm2 și să îi montezi un ștecher schuko (cu împământare) la un capăt, iar celălalt capăt să-l legi direct la pompă, în locul celui original. Așa scapi de nevoia prelungitorului și vei avea o legătură la rețea sigură și fiabilă. Cu condiția ca operația să fie făcută de o persoană calificată, nu de vreun Dorel.

| anonimg a răspuns:

Tai ștecherul vechi (îl separi de cablu).
Apoi vezi câte fire are cablul (dacă are 3 fire cumperi un ștecher pentru 3 fire; unul din aceste 3 fire este împământarea și are niște dungi față de celelalte două).
Dacă acel cablu are doua fire atunci poți să cumperi orice ștecher.
Dacă nu ști cum să legi cablul la noul ștecher, chemi pe cineva priceput pentru că se va arde pompa sau va sări siguranțele de la tabloul electric din casă.

| JicaContra a răspuns:

Opresti curentul de la sigurante, desfaci toata priza si vezi daca poti scoate stecherul, daca nu, atunci inlocuiesti si priza, nu numai stecherul

| Cksihja a răspuns:

Probabil nu ai împământare, înainte de toate trebuie să faci această operați astfel sunt șanse să se întâmple din nou.