| modeph a întrebat:

Am o problema cu Pc-ul meu.Deci cand il deschid,pe ecran numai apare nici o iconita,nimica, nici macar sa dau click dreapta numai pot.Doar prin Task Manager am rulat programele pana acum.Am incercat si chestia cu New >Taskexplorer.exe, dar imi da ceva eroare.Ideea e ca am Windows SP2, si acum o saptamana am descarcat un pack, un fel de tema de Windows 7 si am instalato,ca sa am sunete,iconite, etc.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Presupun ca eroarea din sistemul tau se datoreaza acelui update cu interfata Windows7, pe care l-ai instalat recent.
Intrebarea mea e: ai avut antivirus cand ai pus aplicatia? Primul lucru la care te gandesti cand ceva nu mai merge in mod inexplicabil sunt virusii. Desi poti avea protectie la sistem, unii virusi sunt nedetectabili de catre unele antivirusuri. Banuiesc ca modul de reparare in cazul tau ramane varianta cu Safe Mode (f8)

Safe Mode este o modalitate speciala de pornire a sistemului Windows. Este folosit pentru diagnosticare, avand o configuratie minima si un numar redus de drivere incarcate in memorie.
Vor fi incarcate numai driverele, serviciile si programele de baza, strict necesare functionarii calculatorului.
In Safe Mode poti rezolva o serie de probleme ale sistemului, avand acces la utilitarele și programele incluse in Windows.
Pentru a intra in safe mode in Windows XP, prima data restartezi calculatorul,
dupa aceea apesi continuu butonul F8. Vor aparea mai multe variante in care poti intra,
te duci pe Safe Mode, iar apoi apesi tasta Enter.
Odata intrat in Safe Mode, mergi in "My Computer", click dreapta pe partitia cu Windows (chappy si alegi "properties", apoi mergi la "tools", iar iar prima optiune ce poate fi activata e "error checking". Click pe "Check now" si bifezi cele doua casute ce apar ulterior, apoi dai ok. Windows-ul te va atentiona ca va face verificarea cand dai restart (si vei da restart la sistem).

Daca poti intra pe partitia C: direct din windows (fara "safe mode"), atunci urmezi pasii de la click dreapta pe c:, properties, tools etc, explicat mai sus.
Bafta!

ps: Daca nu te descurci cu Safe Mode sau intampini vreo eroare, dai restart la pc (nu se intampla nimic rau, daca nu modifici ceva in sistem)

| modeph explică (pentru dannyel86):

Am incercat si nu a mers.Am Avira antivirus, am si dat o scanare dupa ce am vazut problema.A gasit multi virusi, dar nu i-am putut sterge pentru ca mi-a dat doar optiunea de ai muta la carantina.Am incercat azi sa il si reformatez, dar cand sa instalez Windows SP2 imi da o eroare si nu ma lasa.

| dannyel86 a răspuns (pentru modeph):

Daca Avira i-a gasit si i-a trimis in carantina, lasa-i acolo. Nu te vor mai afecta, dar asta nu inseamna ca erorile comise de ei se vor repara automat. Cauta pe net softul TuneUp Utilities (pagina oficiala, nu alta) si instaleaza-l, pentru a repara erorile din sistem. E un pachet de softuri pentru optimizare pc, iar cel care repara anumite erori se numeste "Click Maintenance".
Full scan cu Malwarebytes Anti-Malware e foarte util contra virusilor, dar pentru asta trebuie sa dezactivezi temporar Avira, pentru a nu intra in conflict unul cu altul.

| gicaputinica a răspuns:

Cred ca ai luat ceva gargauni cu pack-ul ala.

Fa-i un full scan cu Malwarebytes Anti-Malware si sterge tot ce raporteaza.
La fel, un full scan cu un antivirus bun.
Recomand Kaspersky 2012.
Gasesti trial free pe net.