| Eduard_Ion_1991 a întrebat:

Am o problema cu tv de 2 saptamani in timp ce ma uit la tv apare o reclama ( Samsung pip ) si isi da restart.
Aveti idee cum pot repara aceasta problema?

Dau funda. http://i63.tinypic.com/1zmpgf5.jpg
Multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Televizorul poate fi resetat, in ideea ca vor reveni optiunile din fabrica. Asta inseamna ca toata configuratia se va anula si readuce dispozitivul la situatia in care era cand l-ai cumparat.
Daca problema se va rezolva, inseamna ca eroarea a fost din soft.
Daca eroarea nu dispare nici dupa resetare, posibil ca televizorul sa aiba o problema fizica, lucru care se poate investiga intr-un service (autorizat, daca televizorul este in garantie).
http://www.samsung.com/au/support/skp/faq/1039433

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Samsung PiP (Picture in Picture) e un serviciu implementat in televizor care iti permite sa urmaresti doua canale tv simultan (sau sa navighezi pe net si un post tv sa se vada intr-un colt in acelasi timp - cum ai pus tu acea imagine).
Acest serviciu poate fi oprit din meniul televizorului.
Citeste cartea tehnica sau manualul de instructiuni de pe televizor, pentru a afla cum sa faci asta.
Daca meniul ti se pare familiar, in clipul de mai jos ai un tutorial despre cum sa pornesti sau sa opresti PiP.
https://www.youtube.com/watch?v=65p6RSv2ERk

| Eduard_Ion_1991 explică (pentru dannyel86):

Multumesc, dar nu asta este problema.
Functia pip este dezactivata, insa eu nu ma pot uita la TV, in timpul in care eu ma uit la tv ex: Antena 1 ma lasa sa vizualizez 5 secunde postul dupa care imi apare acea,, reclama,, cu functia PIP si imi da resetare la tv ( adica il reaprinde )
Si asa imi face incontinu.

| dannyel86 a răspuns (pentru Eduard_Ion_1991):

Televizorul poate fi resetat, in ideea ca vor reveni optiunile din fabrica. Asta inseamna ca toata configuratia se va anula si readuce dispozitivul la situatia in care era cand l-ai cumparat.
Daca problema se va rezolva, inseamna ca eroarea a fost din soft.
Daca eroarea nu dispare nici dupa resetare, posibil ca televizorul sa aiba o problema fizica, lucru care se poate investiga intr-un service (autorizat, daca televizorul este in garantie).
http://www.samsung.com/au/support/skp/faq/1039433