| OvisOvidiu a întrebat:

Am o problema la windows 10, dupa ce i-am dat restart imi apare mesajul asta: your pc ran into a problem and needs to restart. We'll restart for you.
Am cautat pe Youtube pentru o rezolvare, si am vazut ca dupa 3 restarturi normal ar trebui sa iti apara automatic repair, insa la mine isi da restart la infinit.
Am mai incercat si cu stickul usb bootabil, sa incerc sa ii dau format, si lol, mesaju inca apare, deci nici macar sa reinstalez windowsul nu pot.
Exista rezolvare?

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Folosesti cumva Windows 10 pentru Insideri? Dace este asa, atunci tu trebuie sa intelegi ca este o versiune nu lansata si ca probleme de genul pot sa se intample oricand.
Daca poti sa te loghezi in contul tau, atunci deschide o fereastra de cmd ca administrator si executa un chkdsk, folosind comanda aceasta: chkdsk /f /r
Daca iti zice ca nu poate sa faca chkdsk acum, si iti cere sa alegi dintre Y si N, atunci apasa pe Y. Ar trebui sa iti scaneze niste chestii dupa ce ii dai restart.
Totusi, inainte sa ii dai restart apasa pe tastele Windows + R si scrie mdsched.exe si apasa pe enter. Apasa pe restart now si o sa apara o chestie albastra care o sa iti verifice memoria. Daca apar erori, atunci posteazale aici ca sa te ajutam in continuare. Vezi daca merge asta.

9 răspunsuri:
| DoctorWh0 a răspuns:

Astea sunt BSOD-uri( blue screen of death). De obicei apar cand este o problema la nivel hardware, sau o problema critica la nivel software. Daca este din cauza hardware-lui, poti instala mult si bine windows-ul ca tot ar trebui sa apara. Ar trebui sa scrie, sub scrisul ala, si un cod. Scriel aici, ca asa sunt o sumedenie de motive care ar putea cauza blue screenul.

| OvisOvidiu explică (pentru DoctorWh0):

Jos scrie asa: if u call a support person, give them this info:
Stop code: page fault in nonpaged area
What failed: volsnap.sys
Si mai este un QR code care ma trimite pe un site: www.windows.com/stopcode

| OvisOvidiu explică (pentru DoctorWh0):

Nu, din pacate nu pot sa fac absolut nimic, isi da restart in permanenta si nu am nici un fel de optiune ca sa intru in cont. sad
Am asteptat sa apara acel automatic repair dupa nenumarate restarturi, dar degeaba.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru OvisOvidiu):

Atunci incearca sa intri in safe mode with command prompt si sa executi comenzile care ti le am dat mai sus.
Teoretic, daca Windows 10 nu reuseste sa porneasca de 3 ori la rand, a 4a oara ar trebui sa deschida automatic repair. Asta, dupa terminarea procesului, te va lasa sa dintre restart si mai multe optiuni(more options sau advanced options). Tu vei apasa pe advanced options si vei apasa pe troubleshoot si dupa aia pe startup settings si dupa aia pe restart. De acolo ar trebui sa poti selecta sa deschizi in safe mode. Si tot nu ne ai zis daca esti un insider, ma ar ajuta ff mult

| DoctorWh0 a răspuns (pentru OvisOvidiu):

A si nu trebuie sa il lasi sa isi faca el restart, il inchizi tu de la buton fortat

| OvisOvidiu explică (pentru DoctorWh0):

Dupa ce il inchid fortat imi apare la windows preparing automatic repair...dar tot mesaju ala imi apare, nu pot scapa deloc de el. Si nu, nu sunt insider.

| OvisOvidiu explică (pentru DoctorWh0):

Cred ca trebuie sa schimb hddu...am incercat toate posibilitatile, nu pot sa intru nici in safe mode, nici automatic repair, nimic.e dead.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru OvisOvidiu):

Nu cred ca hardul este de vina. Daca era el, atunci îți Aprea un mesaj de eroare înainte de a porni Windows-ul. Din eroarea postata de tine pot deduce ca este ceva în legătură cu Page file-ul. Voi mai cauta și azi și mâine și voi posta orice soluție. Ai făcut cumva înainte de asta vreo modificare prin unele setări care nu știai ce sunt? Dacă da, as prefera sa îmi zici ca mi ar fi de folos ca să te pot ajuta. Dacă vrei sa afli mai multe despre Page file-ul asta, îți sugerez sa cauți pe google. Noapte buna!

| DoctorWh0 a răspuns (pentru OvisOvidiu):

Folosesti cumva Windows 10 pentru Insideri? Dace este asa, atunci tu trebuie sa intelegi ca este o versiune nu lansata si ca probleme de genul pot sa se intample oricand.
Daca poti sa te loghezi in contul tau, atunci deschide o fereastra de cmd ca administrator si executa un chkdsk, folosind comanda aceasta: chkdsk /f /r
Daca iti zice ca nu poate sa faca chkdsk acum, si iti cere sa alegi dintre Y si N, atunci apasa pe Y. Ar trebui sa iti scaneze niste chestii dupa ce ii dai restart.
Totusi, inainte sa ii dai restart apasa pe tastele Windows + R si scrie mdsched.exe si apasa pe enter. Apasa pe restart now si o sa apara o chestie albastra care o sa iti verifice memoria. Daca apar erori, atunci posteazale aici ca sa te ajutam in continuare. Vezi daca merge asta.

| IlikeOrange a răspuns:

Mai incearcă cu stickul sau vezi dacă ai probleme cu ceva hardware.