Întrebare recomandată | Endita4689 a întrebat:

Am o problema și sper să mă ajutați. Mâine se împlinesc 14 zile de când tatăl meu este în spital. Deși s-a vaccinat, a făcut o formă ușoară de Covid. El face și dializă, are și un picior amputat. Din această cauză a fost luat la spital. Spitalul este în alt oraș.
Am telefonat zilnic în legătură cu starea lui. Mi s-a spus că dacă este externat, trebuie să vin eu să îl iau. Dar mai multe rude și cunoștințe mi-au spus că ar trebui să îl aducă acasă cu salvarea de la spital. Nu știu ce pot face. Am o persoana care îl îngrijește și care poate să meargă cu mine cu mașina ei în orașul acela dacă îl externează. Care este procedura în acest caz? Trebuie să merg eu sau îl aduce salvarea? De la spital mi s-a spus că nu se știe sigur.

Răspuns Câştigător
| crisalina a răspuns:

Eu cred ca mai bine ar trebui sa pleci tu ca sal il ei ca sa fii sigur ca nu se intampla nimic

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, salvarea duce acasa bolnavii, daca sunt imobilizati (maiales in acelasi localitate sau in cele arondate).
Acum, cu criza de masini de salvare, trebuie asteptat indelungat pana ce ajungi la rand, sa vina masina. Probabil, din acest motiv ti s-a propus ca, daca aveti posibilitatea, atunci transportati-l acasa voi.

| RoCkKiD a răspuns:

Cel mai probabil nu au ambulante disponibile, sună la spital sa întrebi cum se face externarea si preluarea unui pacient si mergi după el.

| dinaprilie a răspuns:

Nu au obligatie dar o fac daca pot.

| Endita4689 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Până la urmă l-am luat eu și cu persoana care îl îngrijește cu mașina.

| TarFet007 a răspuns:

Daca nu se poate deplasa, cel mai probabil trebuie sa il transporte, insa dat fiind situatia actuala... nu se mai respecta nimic.