| deeaidkname2 a întrebat:

Am o urgență! În caz că ți-ai pierdut buletinul ce trebuie făcut?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea se anunta la SPCLEP care a emis cartea de identitate si se depun actele necesare, respectiv cele pe care le-ai depus si cand a fost emisa CI pierduta.

| mgtow a răspuns:

Asta cu amenda e de rasul lumii.

| cristi202 a răspuns:

Il declari pierdut la Politie, si faci actele necesare ca sa primesti unul nou, dar trebuie sa astepti dupa el doua saptamini. E posibil sa platesti o mica amenda ca ti l-ai pierdut, undeva la 5-10-15 lei.

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru cristi202):

Nu plătești nicio amendă dacă îl pierzi nu speria omul laughing Dacă îl vrei în "regim de urgență" plătești o taxă atâta totwinking

| cristi202 a răspuns (pentru JustMeDeea2019):

Legal, poti sa mergi la orice post de politiei, ca sa vezi ce acte ai nevoie si care e procedura, in cazul pierderii e vorba de o taxa, pentru ca pierderea presupune neglijenta. Ca nu intotdeauna e luata in seama, si cei de la birou de acolo, cand completezi actele necesare, nu il trec la pierdut, ci la furat sau altceva. Dar taxa pe pierderea actului de identitate exista.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la Evidenta populatiei si-l declari pierdut, cerand emiterea unuia nou.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E mai bine sî-l declari pierdut decât să minți că ți-a fost "furat".
Daca declari ca l-ai pierdut, îți va elibera un altul, în max 30 de zile (nici vorbă de amendă!), dar dacă vei spune că ți-a fost furat, vei fi pusă să dai declarații, te va intreba unde, cum, ce, când etc
Deci, spune adevărul. E mai simplu.

Citez
"Furtul actului de identitate trebuie reclamat la unitatea de politie pe raza căreia s-a produs fapta, în termen de 24 de ore de la constatare!"
In cazul unui furt a cartii de idenntitate, pe lângă celelalte acte care ti se vor solicita pentru eliberarea acestuia (certificat de nastere (original si copie), actul prin care se face dovada spaţiului în care locuieşti, certificat de casatorie (daca e cazul), trei fotografii mărimea 3/4 cm cu bandă albă; etc TREBUIE sa duci si dovada eliberată de unitatea de poliţie unde a fost reclamat furtul!
Deci, dacă minți, te complici. :)

Acte necesare.:
http://playtech.ro/stiri/buletin-pierdut-acte-necesare-540
http://www.evp-oradea.ro/evp5/index.php?id_pag=156&li=1&gog=1

| Stropdeploaie a răspuns:

In nici un caz nu l declari pierdut!
Astfel lucrurile se complica! Va Trebui sa dai un anunt intr-un ziar local. la ruprica cu pricina prin care sa l declari nul!
Deci te sfatuiesc sa declari la politie ca ti l a furat din autobuz!

| Adi88 a răspuns:

Tr mers la politie sa declari disparitia dupa care trebuie sa mergi sa ti faci altul

| EvilMayDie64 a răspuns:

Pierdut buletin
La politie sa vin
Sa declar ca nu-l mai am
Sa-mi puna amenda la geam
Doar un lucru retin
Ca trebuie sa merg la ghisee
Sa-l fac din nou, stau la coada in transee

| an0nline a răspuns:

Il cauti... daca nu ai neaparat urgent de el mai ai rabdare cateva zile daca tot nu il gasesti mergi la politie si anunti.