| MariusDumitru53 a întrebat:

Am o viteza de internet de 54 mb/s si viteza mea de descarcare este de doar 800 kb/s. Am vreo problema sau asa obisnuit?
P.S. Sunt pe Telekom

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tu o problema la calculator, ori ai placa de reţea slabă ori ai modem-ul slab, ori ai viruşi în calculator care nu permit descarcarea corecta a fişierelor.
Sfatul meu este:
- să reinstalezi windowsul, să descarci Advanced Systemcare pro, să faci o scanare completa, dai un restart.
- să descarci CCleaner, şi să scanezi şi stergi tot ce este acolo la registre etc.
- să faci o defragmentare completă cu Disk defragmenter, e foarte simplu trebuie să scrii in start numele adica Disk Defragmenter si să faci acolo scanare, dupa dai un restart.
- să descarci un antivirus cu o licenta, preferabil Kaspersky sau Avast. sau Norton
Şi să testezi viteza ta la net cu speedtest.net
Te ajut eu dacă îmi trimiti un mesaj cu un id de contact ceva sau Facebook, ca nu am nici messenger nici skype.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand viteza masoar-o cu un CD de bootare cu Linux. Sa fie un singur calculator conectat la internet, fara mobil, fara tableta, fara virusi, fara spyware, fara sa descarce updateuri, fara alte descarcari, routerul propriu (daca ai asa ceva) trebuie sa faca fata la viteza nominala a internetului (ca viteza WAN to LAN), trebuie sa ai cel putin cablu Cat5e peste tot, placi de retea de 1 Gbps, fara WiFi, ci doar prin cablu de retea. Viteza o masori cu speedtest-cli si incerci mai multe servere si repeti masuratorile.

Exemplu: descarci Clonezilla Live (alternative stable), bootezi de pe el, apesi Ctrl-Alt-F2 (sau in loc de a apasa asta, alegi Enter shell).

sudo su -
apt-get update
apt-get install speedtest-cli
speedtest-cli
poweroff

| octav005 a răspuns:

Posibil sa fie de la server. s-au placa de retea a ta.

| floryn1993 a răspuns:

Deobice asa se intamlpa si la alti P.S Telekom

| Claudiu1905 a răspuns:

Viteza de internet e si viteza de descarcare. Dar distribuitorii de internet ofera o viteza doar teoretica, o viteza pentru care nu sunt destule servere pentru a o sustine. Unele site-uri merg mai repede, altele merg mai incet, depinde de cate servere dispune fiecare si de cat de multe persoane se conecteaza la ele