| anonim_4396 a întrebat:

Am pe laptop un HDD de 1 terra si un SSD de 240 GB, ma intereseaza sa schimb HDD-ul de 1 terra cu unul mai mare de 2 terra de exemplu.Ce voi face cu cel de 1 terra? Vreau sa il formatez inainte sa-l dau la vanzare, in ce mediu prin ce cablu il pot conecta la PC ca sa folosesc DBAN sa distrug datele de pe el? Sa folosesc un rack si sa-l fac sub forma de hdd extern nu as vrea, ci o alta metoda, un cablu ceva prin care sa il pot face ca datele sa nu fie recuperate.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Poți și pe interfață USB cu DBAN. Iei un adaptor sata-usb, îl conectezi sata la HDD și usb la un port USB al laptopului. Bootezi în DBAN, iar la Sata drives alegi ce disc să fie formatat (vei avea trei discuri în acea fereastră, în acel Shell) - unitatea usb, ssd-ul și HDD-ul de 1Tb conectat la Sata prin USB. Selectezi hdd-ul de 1Tb, iar la metodă de ștergere îi vei da Gutmann 35 stage. La 35 stagii de scriere și rescriere nu-ți va mai putea recupera nimeni datele niciodată. Dacă ai uitat ceva pe disc, este dus definitiv. Foarte important să verifici ce date mai ai sau aveai, la fel, să verifici și ce date sunt salvate încă în tabela de fișiere (MFT), fișiere șterse accidental. Poți verifica cu EaseUS sau Partition Wizard.