| anonim_4396 a întrebat:

Am primit acum câteva zile o lanternă cu electroşoc. Ştie cineva ce efect are asupra unui individ? Adică îl poate lăsa inconştient, paralizat pentru o perioadă sau cum?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde de capacitatea electrica a acumulatorului cu care este dotata lanterna dar mai ales a valorii tensiunii pe care o poate furniza la descarcare (sa aiba minim intre 7000 si 9000 kW)

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

220 V şi 9000 kV.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. pică jos, leșină. Durează câteva minute, ai timp să te îndepărtezi de el.

| Celcestietot a răspuns:

Sunt periculoase aceste tipuri de lanterne! Doar uite ce i-au facut acestui om (0:39) :

https://www.youtube.com/watch?v=vNvU3j8O-Ls

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Am uitat sa râd

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se mai intampla si mie sad

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nenea,vezi că nu suntem în Star Wars.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar totuși, fi atentawinking.

| Bizon95 a răspuns:

Sunt slabute
obtii un efect mai rau daca o faci in aer, zgomotul e destul de intimidant

in general ca sa lesini un adult cu asa ceva (mai ales unul solid) trebuie sa dai intr-o anumita parte a corpului (nu spun care)

insa in aer, am ras RAU de un prieten, i-am dat lanterna in mana cu switch-ul de shock pe off si apoi cand mi-a dat-o inapoi l-am pus pe on si am dat un sock in aer, la distanta de el (aproape un metru) ca sa nu fac vreun accident, si tot s-a speriat de era sa cada de pe scaun big grin

TOTUSI, oricat ar fi de slabute, sa NU CUMVA sa dai pe un copil, ca s-ar putea sa si moara!

| 4ndr33y a răspuns:

Daca e incarcat bine, te zguduie puternic si e foarte dureros pentru cateva secunde, de obicei atacatorul se sperie mai mult decat sa ramana paralizat cum zic altii pe aici. Nu confundati Taserul stil pistol cu electrosocul clasic, nu au acelasi efect.