| dpantu a întrebat:

Am primit o notificare de la Distrigaz in care ma obliga sa efectuez verificarea tehnica periodica la instalatia de gaze. Am un aragaz si o centrala. Multumesc.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru ce multumesti?!---ai uitat sa tastezi intrebarea. Deci, intreaba!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Verificarea tehnica se face la 2 ani la toate consumatoarele de gaz cu nevoi speciale inainte de a face ei verificarea pentru tevi. Deci numai centrala trebuie verificata si este bine sa ai in casa sesizor de gaz. Eu am scapat de o problema mare datorita lui.

| stlucian a răspuns:

Verificarea tehnica periodica se face o data la 2 ani.In cazul tau la centrala tot la doi ani se face de o firma autorizata care elibereaza un certificat de verificare tehnica+chitanta.La fel am si eu o centrala de apartament si un aragaz. Daca perioada verificari tevilor de distrubutie, care tine de "furTnizorul" de gaze, e aceeasi cu cea a centralei e bune sa ai verificarea centralei inaintea sosirii celor de la gaz.Cel/cei care fac verificarea centralei pot face si verificarea aragazului.Personal am un contract cu o astfel de firma si o data la doi ani sunt informat asupra acestui lucru in plus beneficiez de o reducere in cazul unor defectiuni la centrala/aragaz+un service rapid/eficient.Recomand acest lucru pentru siguranta ta si a vecinilor.

| Felys a răspuns:

Este obligatoriu pentru toata lumea, este si spre binele nostru al tuturor sa nu sarim in aer, ce nu e clar in asta?

| Doctorfishadi a răspuns:

Daca vrei sa stii cum se face, ca nu ai specificat, ar trebui sa le trimiti un mail daca au sau sa ii suni, te vor lamuri mult mai bine si corect ca noi.

| ElaIliesi a răspuns:

Procedurile de verificari gaz trebuie tratate cu maximum de responsabilitate. Sunt cea mai simpla masura de preventie impotriva accidentelor. Eu ii recomand pe https://help-instal.ro/preturi/preturi-verificari-gaze/ Au fost seriosi.

| helpinstal a răspuns:

Trebiuie sa contactezi un operator economic autorizt ANRE care sa efectueze verificarea tehnica periodica a instalatiei de gaze. firma autorizata ANRE pe care o alegi, iti efectueaza verificarea, iti transmite catre Distrigaz Retele fisa de evidenta a lucrarilor de verificare / revizie, dupa care iti transmite si tie un exemplar cu nr. de inregistrare. Verificarea instalatiei se face cu detector de gaze sau cu spuma de apa si sapun. Daca vrei mai multe detalii intra aici http://www.help-instal.ro/ro/preturi-verificari-gaze.