| jensen a întrebat:

Am saptamana viitoare proces din cauza unei amenzi + suspendarea permisului si as vrea sa stiu daca pierd procesul (amenda sigur cred ca trebuie sa o platesc), mi se scade la jumate pretul amenzii daca o platesc in 48 de ore? Si permisul dupa cat timp trebuie sa-l duc la politie?

4 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Pai daca pierzi, este normal sa ti se suspende permisul si sa platesti si amenda. Si nu plateste jumatate, platesti tot, asa era daca plateai in 48 de ore de la dta cand ti s-a dat amenda, n-ar fi logic altfel nu? Permisul trebuie sa-l duci cat mai repede, o sa ti se comunice in cat timp trebuie sa-l duci, probabil imediat.
Dar poate castigi procesul. Stiu cazuri care au castigat sau care au obtinut o suspendare mai mica, de ex in loc de 6 luni, 1 luna sau ceva de genul asta.
Bafta!

| GeorgeRadu a răspuns:

Si tata a luat amenda asa, 10 mil si daca platea in 24 de ore era 5 mil happy. Dar nu a platit o sa vina impozit pe casa. Ai grija ce faci si tu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca multi nu au nici idee cand scriu aici dar in fine, lucrurile stau in felul urmator: daca amenda ai luat-o de exemplu azi ai 48 de ore ca sa platesti jumatate, daca au trecut cele 48 ore platesti integral, ai semnat procesul verbal? ai luat la cunostinta ce ti s-a scris in procesul verbal? ai avut mentiuni? ai motive sa te judeci cu ei? sunt sanse sa castigi procesul? pentru ca daca nu vei suporta si cheltuielile de judecata. In legatura cu permisul daca ti s-a luat si vrei sa ii dai in judecata din motivele stiute de tine ti se va da o adeverinta, cu care poti circvula pana la sentinta definitorie, insa daca pierzi procesul ti se va lua si permisul pe perioada stabilita insa daca nu ai motive sa incepi proces cu ei adica sa includa ceva din art 16, 17 din O. G 2/2001 te-as sfatui sa o lasi asa si sa platesti jumate.BAFTA

| jensen explică:

Pai da acum pe 17 mai, am proces, si nu stiu ce o sa mi se spuna acolo! Am multe motive sa ma judec cu dansii, mi l-a suspendat pe 90 zile plus amenda si apoi daca pierd, tot 90 de zile ramane sau?