| anonim_4396 a întrebat:

Am scos niste bani prin western dar sunt nedumerit de ce pe tabelul acela cu cursul valutar scria la vânzare euro 4.82 și mie mi-o dat cu 4.78 ..adică nu trebuia să îmi dea cu 4.82 cat scria că vând ei euro? E vreo manevră sau? Pe foaia pe care mi-au dat-o primire bani -copie client scrie curs de schimb: 4, 78
Mă gândesc că nu pot trece ei cât vor și le convine pe foaie la curs schimb.
Acord funda happy

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Au obligatia sa respecte schimbul valutar afisat, deci au comis o ilegalitate care se pedepseste. Ideal era sa spui atunci ca au gresit si ca iti vrei banii inapoi. Nu prea mai poti face mare lucru deoarece nu te vor tine de vorba stiind ca pentru cativa lei nu iti vei lua avocat. Data viitoare fi atent, atunci cand schimbi bani esti automat de acord cu schimbul respectiv, si nu te mai poti razgandii.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Banca Transilvania uite cu ce se ocupa cu hoții. sa vezi ce scandal o sa fac fata viitoare le fac hoațe, și țigănci

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit! Western Union nu este al BT. Citeste ce raspuns am dat mai sus! Mai mult: sucursala din orasul meu are oameni deosebiti, iar banca (in general) are cele mai mici comisioane dintre bancile mari. Compara BT cu Raiffeisen si ai sa te dumiresti! Doar ING are comisioane mai mici.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Tu ești o persoană cu cultura generala așa că da... Nu am știut nici eu asta mai ales că maică-mea e într-o stare grava și eu mă simt rău din cauza asta. O zis și el ce o știut, acum se mai întâmplă e bine că m-ați luminat dumneavoastră. La banca românească mi sa dădea cat scria pe tabel și de asta sunt nedumerit

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cum au intelegerea. Se poate ca acolo (Banca Romaneasca) sa le dea un comision mic din diferenta de curs valutar. Eu am lucrat si la BT, BRD, Raiffeisen si BCR. Acolo asa sunt regulile.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Eu totuși cred că au comis o inegalitate daca pe tabel scria 4, 82 atât trebuia să fie nu 4, 78

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă gândeam că o fi din cauza faptului că mi o schimbat în bani românești da nu cred că are vreo legătură... Eu am mai schimbat la o alta banca Transilvania și mi se dădea în Ron euro cat scria pe tabelul din banca ..chestie e că pe foaia care mi-o dat-o scrie sub total curs schimb valutar 4, 78 da ei pe tabel aveau 4, 82

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Simplu! Te duci la ei cu bonul si-i intrebi. Fiecare agentie are un sef sau de la sucursala in sus este director. Intreaba-l nu-ti taie capul. Daca nu reuseste sa te lamureasca poti incerca sa-i reclami (prima data) la biroul special destinat medierii intre client si banca (CSALB): https://csalb.ro/
Nu te costa nimic si poate rezolvi! Daca nu singurul lucru ce-l poti face este sa-i dai in judecata.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Pentru 20-30 de Ron pot sa ii dau in judecata?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faptă e consumata eu sunt de vina că nu am întrebat

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Darea in judecata nu se face pentru o suma ci pentru fapta. Fapta este inselatorie. Un avocat stie mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Am înțeles.tu ce parere ai e înșelătorie sau ce e la mijloc? Nu ți se pare bizar că nu mi-au dat euro cu 4, 82 cat scria pe tabel cui cu 4, 78? Pot scrie pe foaia aceea o alta suma decât cea de pe tabel? Asta ar fi încă o faptă penală fals în acte publice să zicem happy

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste aici: https://bit.ly/3hnJM0X
vei vedea ca pe langa cursul propriu de schimb (nu al bancii) ei isi iau si un comision pentru transferul valutei de la expeditor catre destinatar. Ti-am spus: programul nu-i lasa sa faca asemenea tampenii. Mergi la banca si te lamuresti!

28 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

I-ai dat funda unui individ care nu stie nimic despre banci. Western Union nu este un serviciu la bancii Transilvania ci este un serviciu independendent in relatie cu mai multe banci. Western Union are propriul curs valutar tinand cont si de faptul ca plateste comision bancii care-i face serviciul. Serviciile Western Union pot fi accesate prin intermediul băncilor partenere (BRD, Banca Transilvania, Raiffeisen Bank, Credit Europe Bank, BancPost, Banca Românească, Patria Bank, Garanti Bank), sau al oficiilor Poștei Române.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Deci diferența aceea dintre suma de 4, 78 și 4, 82 au plătit comision băncii Transilvania în cazul de fata?
Odată am fost la mall și când să întreb cu cât da euro cică îl dă cat e in tara respectiva de unde să trimis banii

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa se face. Daca te duci cu 100 euro sa-i schimbi ti se va schimba numai cu cursul afisat de banca. Ele fac asta intr-un program si nu pot modifica cursul. Doar la tranzactiile mari (10.000 euro) pot face negocieri.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Am schimbat o sumă puțin mai mare da ei aveau afișat 4, 82 mie mi-o schimbat cu 4, 72 și atât scrie și pe foaia pe care mi-au dat-o, scrie curs schimb valutar 4, 78 da ei pe tabel la vânzare aveau 4, 82

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu 4,78 mi-o schimbat scuze

| Frank51 a răspuns (pentru Salontanul):

Mi se parea si mie destul de ciudat sa faca asa ceva o banca, dar stiam clar ca schimbul afisat trebuie respectat, nu stiam doar faptul ca banca trebuie sa respecte schimbul impus de western, acum stiu!

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Sunt reguli stricte la banci nu-i ca la schimbul valutar al lui nea Gheorghe. Au softuri care nu-i lasa sa greseasca. Un coleg de la banca a fost amendat si pentru faptul ca dat cardul de salariu (desi nu daduse si pinul si deci femeia nu-l putea folosi) al sotului, sotiei. Sunt si observatori care urmaresc angajatii din banca si tranzactiile. Este o strictete foarte mare.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Deci nu mau înșelat aia?hee hee

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aparent se percepe un comision, daca domnul are dreptate, va trebui sa il credem pe cuvant, hai sa ii dam voturi folositoare ca sa il recompensam pentru funda aia.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Deci și când primești bani de dincolo se percep comisioane nu doar când trimiți...

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Doar ca acel comision s-a luat acolo. Cel ce ti-a trimis (sa zicem 100 Euro) a pus numai 100. Daca el a pus 120 nu mai trebuia sa-ti ia comision aici.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Da, eu știam că doar când trimiți se percepe deci se percepe și când primești? Comision? Da are... Da eu sunt afectat din cauza stării mamei mele e grav bolnava. eu nu l-am contrazis

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Citeste link-ul ce i l-am dat lui. https://bit.ly/3hnJM0X

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Da, o platit 23 de euro comision deci nu avea de ce sa îmi ia comision

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Deci e înșelătorie! Fiindcă comisionul sa platit ..nu știu dacă merita sa ii dau in judecata având în vedere că poate nu o sa câștig, sunt bani de cheltuit și timp pierdut... Politia ce ii face tipei respective daca o denunț? Mă gândesc că ar trebui să mă sesizez la poliție când deschid Banca

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Politia nu are ce face. Astea sunt treburi care tin de procuror si de justitie.