| RoxanaGhost a întrebat:

Am si eu o curiozitate.Este posibil ca cineva sa cumpere un bilet de avion pe numele meu fara acordul meu?
Treaba sta asa.E o colega care mi-a zis ca a cumparat cineva bilet de avion pentru mine pentru 11 februarie. Posibil sa fie vreo gluma proasta, dar totusi as vrea sa stiu.Nu vreau sa intru in cacao eu nefacand absolut nimic.Nu sunt panicata sau ceva dar faceti-ma va rog sa inteleg.E posibil asa ceva?

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E foarte simplu. Nume, prenume, date din buletin sau pasaport si gata!
Daca biletul e pentru o tara UE, datele din buletin sunt suficiente. E posibil ca cineva sa aiba o copie dupa buletinul tau si sa ia datele de acolo.

Bula
| Bula a răspuns:

De cumparat poate, daca are datele tale personale necesare pentru check-in (are o copie de buletin sau pasaport, de pe care ti-a luat datele.
Insa se pun anumite intrebari:
- Biletul este dus-intors sau doar dus - si deja este platit?
- Exista biletul? la ce companie? Pe site-ul companiei poti verifica existenta biletului, cu datele tale personale.
- Care este scopul calatoriei?
- Tu vrei sa mergi?

In final: daca nu te prezinti la urcare, cel care a platit biletul va pierde banii si va invata minte sa-ti ceara acordul inainte sa cheltuiasca. tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Da este posibil!
Eu i-am cumparat sora-mii, facandu-i o supriza. Bineinteles ca am stiu datele ei din pasaport, pentru ca am aplicat si obtinut viza pentru ea.

| RoxanaGhost explică (pentru Violleta2022):

Si as putea sa aflu daca e chiar pe bune chestia asta? Sunt chiar disperata si vreau sa stiu.Eu pe fata asta o cred in stare de orice si stiu ca i s-a pus pata pe mine din temirce si chiar as crede-o pe jumatate avand in vedere ca ultimul mesaj de la ea a fost:"Ora plecarii 17 ora sosirii 20 bagaj de cala+bagaj de mana si tot insista.Cum as putea sa fac sa aflu daca asta chiar mi-a luat bilet pe numele meu sau e o gluma proasta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Spune-i ca nu o crezi si nu te duci nicaieri, pana nu-ti trimite biletul!

| mihai69 a răspuns:

E posibil și nu ai de ce să fii panicată.
Dacă ți-ar fi luat un buchet de flori tot așa te-ai fi bulversat?!?

| Sofer a răspuns:

Poate e doar o gluma proasta. Nu ai de ce sa îți faci griji.

| alina2k18 a răspuns:

Poate cumpara daca are datele din buletin, dar trebuie sa aiba si bani sa cumperewinking

| RoxanaGhost explică (pentru alina2k18):

Numele sa zicem ca mi-l stie ca mna...Dar cam alte date?
Cam pe scurt imi poti enumera ce date i-au trebuit? De exemplu nu-mi stie cnp-ul.

| suntserios a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Pentru cumparat bilet nu ii trebuie prea multe date, unele companii nu cer date din pasaport sau buletin decat la check in si atat. Si daca ti a cumparat care e problema, a cheltuit ea niste bani si atat

| darrio2007 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Cand se face check-inul trebuie sa iti dai datele tale. Daca nu le are si tu nu te prezinti la avion, pierde banii. Si ce a rezolvat? O proasta.

| RoxanaGhost explică (pentru darrio2007):

A fost o gluma proasta si si-a cerut scuze.Concluzie,am incheiat orice legatura cu ea.No more toxic people! happy

| darrio2007 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Si-a dat seama ca nu are nimic de castigat. Dimpotriva.