| claudiukovacs a întrebat:

Am si eu o intrebare cu ce pot finisa un perete placat cu polistiren daca nu mai am tinci sau adeziv ce se mai poate folosi?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Rigips, glet, var.

| Bula a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Rigips NU se foloseste in exterior!
Se face ca branza, chiar si de la apa de ploaie... tongue

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Bula):

Pai nu zice nicaieri, in intrebare, ca ar fi perete exterior. Eu nu-s Mafalda, sa ghicesc.

| Bula a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ai vazut sau auzit pe cineva sa-si izoleze (camera si restul locuintei) cu polistiren, din interior?
Ar fi total lipsit de sens.

| claudiukovacs explică (pentru ardnaxur1961):

E un perete de interior de 1m l pe 2 m î

| claudiukovacs explică (pentru Bula):

E un perete de interior intr-o debara facuta din piatra si pe unul din ziduri e tencuit aiurea ar trebui bagat mult mortar pentru al indrepta asa ca l-am placat cu polistiren

| Bula a răspuns (pentru claudiukovacs):

Poti folosi amestecul pe care l-am dat inainte.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Bula):

Cum vad, era, totusi, un perete interior. Si, da: exista spuma poliuretanica, mai subtire, pentru izolare termica in interior. Nici eu n-am crezut pana n-am vazut la Hellweg.

| Bula a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Problema cu izolarea termica in interior este ca, pe timp de frig de iarna, punctul de zero se muta intre perete si poliester, se face condens, ingheata-dezgheata, iar dupa cativa ani va fi distrus si peretele, si izolatia.
Iar polistirenul nu se incalzeste, doar izoleaza sa nu se raceasca aerul din incapere. Dar aerul iese dintr-odata cand se aeriseste, dupa care nu mai este ce sa-l re-incalzeasca. Nu-i totuna daca ai pereti si corpuri calde care ajuta la incalzirea aerului, sau ai o masa rece (peretele izolat) care absoarba energia termica.
Eu mai bine as pune o izolare cu BCA decat de polistirina.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti acoperi cu 3-5 mm glet de var cu ipsos, imbunatatit, aplicat pe plasa.
La 10kg glet se adauga 100 grame ulei de in si 5 linguri clei de oase.

Acest amestec va rezista destul de bine la intemperii.

| darrio2007 a răspuns:

Nu prea ai altceva decat sa-i dai glet. Dar nu va avea rezistenta ca la adeziv. Tot cu plasă.