| DIVAD112 a întrebat:

cum pot spala o sticla (din sticla ) de substanta chimica care a fost in ea (acid clorhidric, benzen, acid sulfosalicilic.)?
Se poate curata cu vreun produs atat de bine in cat sa pot pune in sticle un lichid de baut fara sa am o grija ca pot pati ceva?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intai studiaza pictogramele din link -ul https://echa.europa.eu/ro/chemicals-in-our-life/clp-pictograms si elimina sticlele cu pictograma "acute toxicity" si "serious health hazard". Sticlele ramase se curata cu peria( pentru spalat sticle) cu apa calda 35-45 grade + detergent de vase sau sapun lichid sau soda calcinata. Fiecare sticla se clateste prin agitare energica cu apa calda DE MAI MULTE ORI ( NU refolosi apa de clatire de la o sticla la alta!). Daca sticlele sunt prevazute cu dopuri din sticla le speli in acelasi mod. Daca sticlele au dop de plastic, dopurile se arunca si se inlocuiesc cu altele noi.

| darrio2007 a răspuns:

De ce iti bati capul cu asta? Esti la capat de lume si aia este singura sticlă disponibilă? Arunc-o. De unde stii ca se curata chiar foarte bine. Ce gandire curioasa ai!

| DIVAD112 explică (pentru darrio2007):

Sunt mai multe sticle, nu e una singura si nu sunt niste sticle normale, sunt niste recipiente de chimie de calitate. Si as vrea acu sa le folosesc la altceva.