| PuCkInDrG a întrebat:

Am si eu o intrebare in leg cu PLacutele de rami.Am in placa de baza 2 sloturi de rami, ocupate cu 2 placute de rami de 512.Si azi cand am schimbat o placa de 512 cu una de 1 gb / sau cu una de 2 gb.Nu mergea.Adica nu mi se aprinde monitoru. Faza e ca cu placa aia de 1gb impreuna cu aia de 512 imi citeste doar 1 GB, in loc de 1gb jum. Cand am scos placuta aia de rami de 512 si am lasat-o decat pe aia de 1gb pentru a lasa un slot liber si am dat drumu la pc, imi facea pcul un ticait. Aveti idee de la ce o fii?

3 răspunsuri:
| Gabonne1982 a răspuns:

Pot fi mai multe.Este posibil ca placa ta sa nu suporte mai mult de 1Gb,este posibil ca RAM-ii pusi sa nu se potriveasca in frecventa... uita-te si tu pe cartea placii de baza daca o mai ai, sau daca nu ia-o de pe net si vezi cati Gb RAM suporta, ce frecvente si asa mai departe

| Hachimytza619Akita a răspuns:

O fi de vina rami. am patit si eu asa am schimbat rami si mi s-a stricat de tot. trebuie sa vezi de care rami sunt ddr1 ddr2 sau ssdram. nu-i de joaca dul la cineva care se pricepe!

| ionutz0116 a răspuns:

Daca nu este acelasi model de rami ( ddram, sdram ) nu o sa se potriveasca