| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare. M-am angajat la un magazin de câteva săptămâni și nu mi s-a făcut contract. Ce as putea face? Din ce am înțeles patronul nu prea plătește. Ce as putea face in aceasta privință?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca muncesti ilegal. Vorbeste cu patronul si solicita sa inchei contractul individual de munca.
Daca nu vrea ai 2 posibilitati:
1.Pleci de la locul de munca, dupa ce esti platit pentru munca prestata.
2.Reclami la ITM ca patronul nu vrea sa incheie contractul.

| armiaso a răspuns:

1.Reclami la ITM ca patronul nu vrea sa incheie contractul.
2.Pleci de la locul de munca, dupa ce esti platit pentru munca prestata.

there, i fixed it, trebuie disciplina in lumea asta si doar cei care actioneaza o pot face.

| Lazy988 a răspuns (pentru armiaso):

Mă gândesc că are pe cineva la ITM nu știu sigur dar am o bănuială

| armiaso a răspuns (pentru Lazy988):

Si daca are si daca nu are, sesizarea o faci scrisa, cu nr de inregistrare, tu oricum nu poti sa ramai la acel loc de munca, iar daca nu faci sesizarea incurajezi acel patron sa faca si cu altii ce face cu tine. trebuie sa fim corecti cu cei din jur, el nu este corect, dar este corect sa ii corectam comportamentul.