| ℓυℓυ a întrebat:

Am si eu o intrebare.peste 1 luna trebuie sa plec cu sora mea in vacanta in Italia eu sunt majora ea este minora si o sa plecam cu avionul.nu sunt sigura daca mai avem nevoie de procura pentru ea.stiti ceva despre asta? Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie(nu procura) data de ambii parinti, autentificata de un notar public, prin care acestia isi dau acordul sa plece in strainatate si te indica pe tine ca insotitor major. Numai bine!

| Teo a răspuns:

Daca este minora ii trebuie o procura de la parinti cum ca ei sunt de acord sa paraseasca teritoriul romaniei, iar pe tine te poate pune pe procura aia ca insotitorul ei. Fara procura in aeroport te va intoarce inapoi si nu iti va da voie.Ti-o spun din propria mea experienta.
Sper ca am ajutat, mult succes si distractie placuta in Italia.happy

| brandiburu a răspuns:

Sotia lucreaza la o firma de transport de persoane si iti pot spune ca 100% ai nevoie de procura, din partea ambilor parinti.
De exemplu daca eu, ca tata, vreau sa plec cu fetita mea in strainatate, iar ea este minora, am nevoie neaparat de procura din partea mamei ei (in cazul de fata sotia).
Daca plecati de capul vostru nu apucati sa va urcati in avion si s-ar putea sa mai si trebuiasca sa stati sa dati explicatii autoritatilor pentru ca s-ar putea sa te suspecteze de trafic de persoane.
Daca parintii sunt plecati amandoi in strainatate si nu au cum sa ajunga in tara, se pot duce la un notar acolo unde sunt, solicita sa le elibereze procura, o trimit prin posta/curier/autocar/etc, va duceti cu ea la un notar in Romania si o traduceti, legalizati, etc.
Mare atentie atunci cand iti dai datele si cand sunt trecute datele tale in procura - o singura litera sau cifra gresita anuleaza practic procura. Spune-le parintilor sa se uite de 10 ori inainte de a da banii.
Daca parintii sunt in tara - va duceti cu totii, de manuta, la notar si este foarte simplu. Anul trecut eu am dat aprox 80-100 lei pentru un astfel de document.

| ThePunisher a răspuns:

Daca esti singurul ei tutore legal, nu iti mai trebuie procura. Daca are parinti sau tutori legali, iti trebuie procura notariala intrucat e minora. Cel mai bine ar fi sa te interesezi undeva la politie.