| SilentRain a întrebat:

Am stat cu chirie într-un apartament și acum proprietara vrea sa ii plătesc masina de spălat și jaluzelele, ma amenință că se duce la politie.
Jaluzelele și mașina de spălat erau vechi și stricate.
Cum as putea sa scap de scârbă asta de om?

8 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Ai contract cu ea?
Dacă nu, nu se duce ea nicăieri, că n-are nicio dovadă că ai stat acolo.
Iar dacă are contract, știam că trebuie să facă dovada bunului stricat și e mai complicat. Că ar trebui să dovedească că atunci când te-ai mutat mobila era ok.

| SilentRain explică (pentru MadRaven):

Da am contract cu ea, femeie asta ma stoarce de bani la propriu
Mi-e frica sa mearga nebuna la poliție și mi-e sa nu într-un rahat mai mare, mersi pentru ajutor

| MadRaven a răspuns (pentru SilentRain):

Contractul când expiră?

| SilentRain explică (pentru MadRaven):

Mai aveam câteva luni și expira, era făcut pentru un an de zile

| MadRaven a răspuns (pentru SilentRain):

Bănuiesc că pentru lunile rămase nu a fost nevoie să plătești chirie, nu? Poate de asta caută motive să îți ceară bani.
Oricum ar fi, mă îndoiesc că ea chiar o să meargă la poliție, probabil aruncă cu vorbele poate-poate îi iese ceva. Dacă nu are nicio dovadă că tu i-ai stricat mașina și jaluzelele nu prea are ce să facă. Și la mine proprietara la care am stat acum doi ani zicea că mă dă la poliție că i-am afumat pereții și trebuie să îi plătesc firmă să-i văruiască. Am plecat și am lăsat-o vorbind așa singură apoi n-am mai auzit nimic de la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu a făcut un contract și Inainte sa pleci din casa, cu bunurile pe care le-a preluat și în starea în care le-ela preluat, atunci poate merge liniștită la politie pentru ca și acolo o vor trimite la plimbare. Asa sunt unii oameni, cauta sa își amenajeze apartamentul pe banii chiriașilor.

| rainbowkiss a răspuns:

E simplu...citeste contractul de inchiriere, trebuie sa ai tu niste obligatii si proprietarul niste obligatii... daca nu e un contract facut in mod abuziv de ea, ar trebui sa fie in sarcina ei sa iti asigure conditii de locuit, iar daca tie nu iti merge masina de spalat, nu prea ai conditii de locuit. masina aia de spalat daca are 100 de ani, nu ai tu nicio vina ca s-a stricat. wtf?

| Tezeuuu a răspuns:

Daca nu ai facut contract cu ea de inchiriere atunci spune-i ca ii dai tu sa sune la politie laughing