Întrebare recomandată | FerLin a întrebat:

Am tehnoredactat in Word un text de 100 de pagini cu marimea textului de 12. Bineinteles pe parcursul a mai multor zile.
In a doua zi de lucru, cand am redeschis fisierul sa continui scrisul, tot textul scris anterior era rotit la 90 de grade (pe vertical). Am zis ca am apasat eu ceva gresit la salvare si de asta mi-a deschis asa fisierul. Am rotit tot textul inapoi pe orizontal si am continuat sa scriu. La sfarsitul celei de-a doua zi am salvat din nou si am inchis fisierul.
A trezia zi, la deschiderea fisierului aceeasi poveste s-a repetat si pana am terminat cele 100 de pagini in speranta ca la sfarsit o vad despre ce este vorba.
Acum la final, trebuie sa trimit fisierul word autorului pentru rectificari, corecturi, modificari, etc si nu reusesc sa-l fac sa nu mai dea testul pe verticala paginii la fiecare deschidere.
Stie cineva de ce se intampla asta sau cum pot face sa ramana textul scris pe orizontal dupa salvare+inchidere fisier?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar tu unde scrii tot textul acela? In casete de text? Sau cum se roteste, stil landscape?

Si cum vrei sa il trimiti acelei persoane? Daca versiunea de word difera, posibil sa fie chiar mai multe modificari. Cel mai bine este (daca poti sa faci asta) sa il salvezi (Save as) ca PDF si apoi stii sigur ca nu se mai muta. Iar tu apoi poti sa il deschizi iar cu Word-ul.

| FerLin explică (pentru DoarBogdan):

Textul este unul cursiv (autobiografie), fara desene, tabele, grafice, etc. intr-un fisier Microsoft Word.
Pe laptopul pe care l-am scris am Libre Office. Am crezut ca din cauza asta intampin aceasta problema. L-am rotit inapoi pe orizontal, l-am salvat cu "save as" in fisier format "Microsoft Word 97/2000.doc" si l-am deschis de pe alt calculator unde am Microsoft Office 2007 si cand l-am deschis mi-a aparut din nou tot textul pus pe vertical.
Ce e ciudat e ca dupa ce ca mi-l pune pe vertical, imi pune o singura fraza pe pagina. Fiecare aliniat nou incepe pe pagina urmatoare.
Nu as vrea sa-i trimit lui "nenea autorul" fisierul asa sa-l dea mai departe la tipografie pentru alte eventuale editari.
Dar o sa incerc cum ai spus sa-l tranform in pdf in prima faza, poate il pacalesc cumva.

| gabicoo a răspuns (pentru FerLin):

Transformi textul în PDF (cred că Libre Office are funcție de transformare a textului în PDF - eu folosesc WPS Office și are). Pui PDF-ul pe un stick. Mergi la calculatorul pe care ai Microsoft Office 2007 și faci conversie online din PDF din nou în word pe următorul site www.pdfhero.com și vezi cum se deschide in Microsoft Office!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeam ca Google e doar anti Microsoft Office ca au cenzurat toate rezultatele, dar vad ca-s anti orice suita office. Am incercat sa-ti caut problema pe Google, dar singura solutie gasita a fost sa dai copy la tot textul, faci un fisier nou, si dai Paste (Text Only)