| anonim_4396 a întrebat:

Am trimis ieri (vineri) un colet prin posta romana cuiva, dar, intre timp a aparut o problema si nu mai doresc ca acea persoana sa primeasca coletul meu. Am primit si chitanta semnata si stampilata de la posta cand l-am expediat.

Deci, daca ma duc inapoi la posta maine (duminica) sau luni dimineata cu chitanta, exista vreo posibilitate sa pot anula expedierea? Din cate stiu posta nu livreaza in weekend-uri, deci e o sansa ca coletul sa nu ajunga decat de luni sau marti la destinatar, deci as mai avea timp.

Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Îți poți retrage coletul numai dacă se afla încă la oficiul Postal, adică nu a fost expediat. Dacă ai depus coletul vineri dimineața înainte de 12 e posibil sa îl mai găsești acolo.

| Lighter a răspuns (pentru Bondarel99):

L-am pus vineri in jurul orei 18:00. Avand in vedere ca oficiul se inchidea la 19:00, nu cred ca a fost expediat inca. Deci, oare daca ma mai duc luni dimineata, pe la 8 cand se deschide, il mai gasesc acolo?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Lighter):

Scuze, voiam sa zic ca daca l-ai pus inainte de 12 nu il mai gasesti acolo laughing
Vezi programul de la posta. Stiu ca majoritatea oficiilor au program doar de luni pana vineri. Daca stai intr-un oras mare e posibil sa fie si cu program sambata, deci si sambata se pot livra colete. Daca in weekend e inchis, atunci sigur poti sa il iei inapoi luni dimineata. Dar la prima ora, inainte sa vina masina.

| Lighter a răspuns (pentru Bondarel99):

A, e ok atunci, nu are program in weekend. Mersi mult.
Sper doar sa nu ma duc acolo si sa mi se zica ca nu este posibil sa il iau inapoi sau ceva.

| andreia67 a răspuns (pentru Lighter):

Daca sambata nu se lucreaza, luni la 8 e acolo, prima cursa e undeva pe la 8:30-10. Daca totusi a plecat ii rogi sa sune la oficiul de destinatie sa nu mai trimita avizul si sa returneze imediat coletul. Taxele de retur le suporti tu, le platesti cand il ridici.

| Marian1984 a răspuns:

Luni la prima ora la oficiul postal le semnalezi problema si le zici ce doresti sau poti face drumul coletului pana unde e destinatia si sa astepti livrarea si il iei tulaughing