| anaraffaella a întrebat:

Am un calorifer electric pe baza de ulei care a fost reparat de către cineva care l-a făcut sa meargă pe direct fara termostat.
Acum nu mai functioneaza.As vrea sa ii înlocuiesc firele (cablul) dar nu știu cum sa fac legăturile.as vrea sa folosesc 2 fire de cupru mai subțiri care se folosesc la instalatiile casei.
Cand l-a reparat persoana a folosit un cablu izolat la exterior.Acum nu știu cum sa leg cele 3 fire(faza, impamantarea si nulul) la calorifer iar apoi sa fac legătura cu cele 2 fire din cablu de care am mai spus înainte deoarece firele pe care le-a pus reparatorul s-au topit si ma gândesc ca poate l-a reparat greșit.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Recomandat ar fi sa folosesti un alt cablu, direct cu stecher. Il poti lua de la un alt aparat de uz casmic care nu mai functioneaza, ca de ex, un TV, o sursa veche de calculator, etc (ceva cu cablu mai lung). Ar trebui sa iti fie mai usor, decat sa improvizezi cu fire separate.