| Karol1877 a întrebat:

Am un ceas cu cronograf si dupa un anumit timp, secundarul principal se opreste in dreptul orei 12 ceasul functionand in continuare ( merg limbile).
Ce pot sa-i fac sa mearga incontinuu secundarul principal? ( cadranul de la ora 2 este fixat pe 0, cand se opreste secundarul trebuind sa-l pornesc de la butonul A ).

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

La un ceas cronograf, ceea ce numesti tu "secundarul principal" (limba lunga si subțire) este de fapt limba cronografului. Aceasta NU trebuie să se învârtă în continuu pentru că îți consumă din resursele de energie. Secundarul ceasului este cel din cadranul mic.