| anonim_4396 a întrebat:

Am un frate vitreg de la cămin,dar nu este adoptat,adică înfiat, el este acum în clasa a12-a şi o să deie BAC-ul... Vreau să știu ce se întâmplă cu el dacă o să pice BAC-ul, că el stă la noi până termină cele 12 clase, îl mai întreține statul sau unde ajunge?

2 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Daca pica bacul poate sa-l mai dea in toamna, iar daca nu il da anul urmator...trebuia sa-l ia daca nu vrea sa ajunga pe strazi sau in centre de plasament.

| Lucian2473 a răspuns:

Nu il mai intretine statul daca este major. Banuiesc ca el se afla in plasament la voi deoarece mama s-a angajat asistent maternal? Atunci poate continua procedura de infiere daca doriti cu adevarat sa faca parte din familie si nu doar o sursa de venit.