| internetBrowser a întrebat:

Am un laptop Lenovo Ideapad 700-15isk si nu imi pot da seama cum as putea pune windows 7 pe el....Nu imi recunoaste in niciun fel setup-ul de la win7.In afara de Windows 10 nu pot pune nimic pe el nici macar Windows 8.1
Aveti ceva solutii?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Problema ta este de la dvd-ul cu win 7 si nu de la faptul ca laptopul tau nu suporta acest sistem de operare.
Incearca cu un alt dvd cu win 7 sa vezi daca merge.
Nu uita sa verifici daca este compatibil cu 64 de biti laptopul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PE site-ul oficial drivere doar pentru windows 7 64 biti si windows 10 64 biti exista, asa ca doar aceste windows-uri poti sa le folosesti.
Incearca sa faci un stick bootabil cu programul rufus, si pune windows-ul pe el.

| internetBrowser explică (pentru anonim_4396):

Asa am si facut problema este ca atunci cand trebuie sa alegi partitia in care vrei sa instalezi windowsul imi apare eroarea "a required cd/dvd device driver is missing" si nu ma mai lasa sa fac nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru internetBrowser):

Asta pentru ca inainte de asa ceva trebuie formatat hdd, partitiile din gpt to mbr sau invers, gasesti pe internet tutoriale.
Prin required cd/dvd poate sa nu iti citeasca acel usb, in acel port, incearca in toate porturile, ti-am zis clar, ca nu are nici un driver.

| tpuuser999 a răspuns:

Daca vrei Windows 7 trebuie sa-l instalezi de pe DVD, si sa ai un CD/DVD cu driverele SATA (ca sa iti vada hardul). Daca vrei Windows 7 de pe USB, trebuie sa faci un CD/DVD cu drivere SATA si USB - altfel n-o sa-ti vada stickul cu 7 si nu poate continua instalarea.

Alta solutie ar fi sa gasesti un Windows 7 cu driveri SATA si USB "slipstream".