| Andreasx a întrebat:

Am urmatoarea problema:Vreau sa fac rezervare la un hotel din Atena de pe booking.com dar nu detin card de credit(pentru ca nu am un venit). Intrebarea mea este daca pot sa fac rezervare cu card de debit? Nu detin dar vreau sa imi fac daca ar merge cu card de debit.1.Care sunt etapele sa imi fac unul?(pentru ca nu am mai facut nici un card pana acum)
2.La ce banca e ok sa fac si ce tip de card pentru ca nu ma pricep la care e mai convenabil?
3.Se percepe taxa de administrare sau retragere?(as vrea sa tin pe el doar banii necesari pentru rezervare 500-600ron)
4.Cardul il primesc pe loc sau dupa cat timp?(am mai citit pe site uri ca dupa 2 saptamani, asa e?)
Sper sa ma ajute cineva cu informatii, m-ar ajuta mult! Multumesc :*

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. da poti folosi fara probleme cardul de debit atat timp cat ai bani pe el.

2.ideal la o banca care are comisioane mai putine si mai mici gen ING sau BT. orice card care permite tranzactii online e ok.

3. taxa de administrare e cam la orice card, taxe pentru retragere doar la anumite bani.

4. depinde la ce banca il faci, la ING ti l da pe loc

| Andreasx explică (pentru suntserios):

Daca fac cumparaturi online de exemplu(sau rezervare la un hotel etc)primesc p mail sau mesaj de la banca cu suma care imi va fi retrasa gen daca sunt de acord sau o data ce am dat datele fara PIN, logic, chiar daca am facut cumparaturi de 150 euro si sa zicem am 300euro pe card, mi se poate extrage mai mult decat suma datorata de cei de la care cumpar? In cazul in care se extrag mai multi bani decat trebuie ce fac? cer bancii un extras de cont? acolo scrie de cine s-au extras banii etc? Multumesc mult!

| suntserios a răspuns (pentru Andreasx):

Ing inroleaza cardurile in ceea ce se numeste 3dsecure, adica la orice tranzactie online trebuie sa primesti un sms prin care confirmi respectiva tranzactie.

la alte plati gen cele care se fac prin booking odata ce ai introdus cardul se considera ca ti ai dat si acordul sa ti se retraga bani de pe el.

cel mai bine sa iti controlezi banii este sa setezi sa primesti sms la orice tranzactie care se intampla in contul tau.

fiind card de debit daca nu ai suficiente fonduri pe el nu are cum sa extraga mai mult decat exista si tranzactia va fi invalida (in cazul booking nu se va confirma rezervarea).

si da in extrasul de cont vezi toate tranzactiile. la ing il scoti singur de la automatele care le au ei la banci sau din aplicatia de internet banking daca ai

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1-2. Poti face orice plata, rezervare etc. cu card de debit, doar sa ai bani depusi suficient pe el (si pe contul aferent).
3. Banca totdeauna percepe comisioane,
4. Dupa solicitare, in cca 2 saptamani ai cardul.

| mihai69 a răspuns:

0. Poți face rezervare cu card de debit, dar nu la orice hotel. Unele hoteluri vor accepta NUMAI card de credit. Dacă rezervarea este fără avans și se menționează că plate se poate face direct la hotel, nici măcar nu ai nevoie de bani în cont (cu excepția sumelor necesare achitării taxelor și comisioanelor).
1. mergi la câteva bănci și ceri oferte. Recomand Raiffeisen, ING. Vei afla astfel și etapele - în general simple: o cerere și o copie după C.I.
2. Orice tip de card e mai convenabil. Dar pentru utilizare pe internet, asigură-te că e dotat cu tehnologia 3D-secure! altfel n-o să-l poți folosi decât la magazine sau ATM. VISA, Mastercard sau Maestro - contează prea puțin. Oricum, toate sunt acceptate peste tot.
3. depinde de bancă. De exemplu, mie la ING nu mi se ia comision de extragere de la bancomat. Dar plătesc pentru administrare.
4. nu cred să primești cardul pe loc - acesta trebuie tipărit și personalizat. Durează câteva zile / săptămâni în funcție de stocul pe care îl au de carduri „blanc" și de procedurile băncii. Întreabă în cadrul săpăturilor de la punctul 1.

| Andreasx explică:

Am rezolvat, am facut cardul la ing, si cel mai ok e ca mi l-a dat pe loc