| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut acum o luna o stire ca din 2017 toti tinerii de peste 18 ani vor merge in armata timp de 3-4 luni.
Este adevarata?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, efectuarea unui stagiu militar nu este obligatorie, obligatorie este doar prezentarea pentru luarea in evidenta si recrutare.
Prevederea respectiva este numai pentru cei care vor sa devina rezervisti militari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E vorba de pregatire militara voluntara, nu e obligatoriu

| AlexDFY a răspuns:

Nu, nu este, Romania nu mai are locuri pentru armata obligatorie, totul este distrus, sunt in jur de 2000-4000 pentru cei care termina liceul militar.Romania nu mai are resursele necesare sa mai bage armata oglibatorie.Stirea a fost pentru rezervistii militari.

| Volsvagan70 a răspuns:

Ce bine ar fi sa bage armata obligatorie din nou...

| Ionut621 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Stiu, d-aia am pus aceasta intrebare ca sa stiu daca o sa mai existe femei(barbati) in tara.

| Glasshead a răspuns:

Da este adevarat, dar nu cred ca este obligatoriu, si va fi pe perioada verii. Dar stai chill, daca esti la scoala intr-a doispea nu cred ca te vei inrola. NU iti fa griji! Funda?