| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut in aplicația 24pay, la transportul public din București, ca un abonament de 1 zi costa 8 lei.
M-am uitat pe metrorex.ro, la tarife, iar un abonament de 1 zi costa tot 8 lei. Abonamentul STB poate fi folosit și la metrou, sau este cu totul diferit?
Dacă nu, de unde poate fi achiziționat abonamentul pentru metrou? Pentru metrou nu există nici o aplicație gen 24pay prin care sa poți plăti călătoria direct cu telefonul?

Iar călătoria cu STB și plata prin 24pay se face direct prin aplicație, fără a scana vreun cod QR prin autobuz? Am văzut ca exista opțiunea direct de "cumpărare". Practic pot cumpăra bilet și acum, deși sunt la Brașov. La mine în oraș, înainte de a plăti călătoria, trebuie scanat și codul QR din autobuz. De asta întreb.
Mulțumesc!

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E diferenta findca metroul apartine de guvern (Ministerul Transporturilor ca si CFR-ul) si STB-ul de primarie.

| aditimus a răspuns (pentru Salontanul):

True!

| Salontanul a răspuns (pentru aditimus):

Nu stiu ce vrei sa zici cu asta dar ca apartine de guvern sau de primarie tot transport public este.

| aditimus a răspuns:

Metroul e una si transportul public e alta.

| anonim_4396 explică (pentru aditimus):

Este întrebare pentru locuitorii din București. Dar interesant când se găsesc timișoreni să se bage în discuție. Știi sa îmi răspunzi la restul întrebărilor? Dacă nu, atunci nu te mai băga în discuție aiurea.

| aditimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o intrebare publica nu ai specificat un anume tip de oameni sa iti raspunda la intrebare, poza e mai jos!

https://ibb.co/gzGjC8j

| anonim_4396 explică (pentru aditimus):

Te rog frumos nu mai posta răspunsuri doar ca să te afli în treaba. Înțeleg ca a fost revelionul și acum "mahmureala", dar nici chiar asa. Am vrut să zic asta rândul trecut, dar am păstrat pentru următoarea replică pe care știam sigur că o ai. Asa ca ia de aici:

Cum poți spune "Metroul e una si transportul public e alta."?

Acum spune-mi și mie, te rog frumos, metroul nu face parte din transportul public? straight face ai auzit de transport public subteran?

Hai, să fii sănătos.

| aditimus a răspuns (pentru anonim_4396):

E clar nu ai inteles nimic din ce am explicat mai sus.

| Salontanul a răspuns (pentru aditimus):

Oau! Sa spui ca metroul nu apartine de transportul public e ceva! Te-ai gandit mult?

| anonim_4396 explică (pentru aditimus):

Am înțeles ca nu știi tu sa faci diferența dintre un transport public de suprafață și un transport public subteran. Oricum ești cu totul pe lângă subiect. Ce întrebare pun eu, ce răspuns oferi tu. Să știi că am nevoie de răspunsuri serioase pentru ca trebuie sa ajung la București. Prima data cu mama, pentru RMN, apoi trebuie să merg și după rezultat. Și nu îmi permit de fiecare data sa dau bani pe uber... O mai duc pe mama de la gara la clinica și înapoi cu uber, dar când merg după rezultat nu îmi permit sa dau mereu bani la uber. Mama având cancer, acum făcând primele investigații să vadă stadiul, oarecum trebuie sa am grija de bani. Înțelegi sau trebuie sa îți desenez? Mai bine abține-te de la comentarii ironice. Eu și la începutul anului, în loc sa ma bucur, caut soluții prin care să fie bine și pentru mine cât și mama. Apoi uită-te și cealaltă întrebare sa vezi ce preocupări am eu ca de început de an. Când știi ca cineva drag este bolnav nu îți mai arde de nimic... Iar în cazul tău se vede ca trăiești prea bine dacă mai apari pe aici cu răspunsuri ironice. Când vei trece și tu prin ce trec eu, atunci vei înțelege ce zic aici.

| aditimus a răspuns (pentru anonim_4396):

A gresi e omeneste doar nu toata lumea este perfecta nu?
Ai grija de mama ta si mai ales de tine!