| Slothx a întrebat:

Are ceva daca port ochelari de soare destul de fumurii cand stau la calculator? Nu vreau sa ma afecteze cu ceva

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Nu te afecteaza cu nimic, ba din contra sunt chiar benefici deoarece reduc radiatia care iti afecteaza ochii.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe lângă faptul că chiorăşti, alteva nimic. LCD, LED, OLED - radiaţie 0. Umbla la contrast şi luminozitate dacă crezi că e cazul. Tu nu faci acum altceva, decât să te uiţi printr-un fund de sticlă colorată

| Slothx explică (pentru sierra1):

Deci ochelarii sunt nefolositori sau astia imi fac mai rau?

| sierra1 a răspuns (pentru Slothx):

Zice NLS : oled... sunt mii de euro deocamdata. Mă laşi... Un TV OLED 4k (capabilităţi peste orice monitor) de un metru şi ceva costa vreo 6000 lei adica UNAMIESICEVA euro! Te mai abureste ILUIS că sunt benefici ochelarii aia din fund de sticlă de bere. Slothx - te-a muiat răspusul lui că-ţi suflă în ciorbă (citeşte: îţi dă dreptate cu gandul la fundiţe) si l-ai premiat. Treaba ta bărbate, ochii tăi. Ochelarii de soare meseriaşi reduc radiaţiile ULTRAVIOLETE. De unde dreak aşa ceva la monitor. Ne vedem peste câţiva ani. Pardon, adică nu nu o să prea vezi. Să fii iubit!

| Slothx explică (pentru sierra1):

Sa inteleg ca si tie iti pasa de fiunditele alea? Si am pus intrebarea de curiozitate si nu am nicio problemă cu ochii. Era din pură curiozitate. Nu inteleg, daca primesti funda poti dormi noaptea?
Pt mine sunt complet nefolositoare. dar mna.

| sierra1 a răspuns (pentru Slothx):

Nu tati, n-am treabă cu fundiţele promise de toţi disperaţii ce nu-s in stare să dea o căutare pe Goolge. (uita-te in postările mele anterioare) Problema e că îl dezinformezi pe feciorul cu ochelari de soare.

| NLS a răspuns:

OLED - radiatie zero.
din pacate, nu cred ca detine cineva de pe site-ul asta monitor de acest gen, abia au aparut televizoarele, si sunt mii de euro deocamdata.
LCD si LED - radiatie foarte, foarte mica... comparativ cu vechile CRT, practic neglijabila

Singurul lucru ce e indicat sa-l porti in fata unui ecran, sunt ochelarii de apropiere, prescrisi de oftalmolog, pe baza dioptriilor tale.
Radiatiile emise, asa infime cum sunt, nu le opreste nici un ochelar, sunt radiatii de mai multe tipuri, nu afecteaza ochii, cat afecteaza creierul.

Exista chestii care radiaza mult mai mult decat un ecran: liniile de inalta tensiune, antenele GSM, cuptorul cu microunde, radiatiile emise de Wi-Fi, castile si transferurile bluetooth, si intr-o masura mai mica, toate telecomenzile IR (fara fir).