| Jasonn99 a întrebat:

Are cineva idee cat ar fi cotizatia CAS daca as vrea sa o platesc din buzunar? Pe site-ul Ministerului Muncii nu gasesc nimic de genul.Intreb in eventualitatea in care cineva a facut sau a auzit de un astfel de caz.

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din venitul realizat se scade impozitul si CAS (contributie asigurari sociale) este de 9, 5 %
Daca te referi la CASS (contributie asigurari sociale de santate) acesta este de 5, 5 % din suma ramasa dupa scaderea impozitului (care este 16%). Daca nu stii la ce suma sa te referi ia salariul minim brut pe economie care acum este de 900 lei. Pana la 1 iulie a fost 850 lei.
Daca se constata, insa, ca ai un venit mai mare vei plati diferenta si penalitatile de rigoare care sunt 0, 02% pe zi.

| matrix100 a răspuns:

Daca te referi la contributiile pentru sanatate eu am platit in jur de 42 de lei pe luna, acuma cred ca a mai crescut putin ca s-a marit salariul minim pe economie

| Lisiele a răspuns:

In primul rand ca sa poti face asta trebuie sa fii angajat la o firma.Cineva te poate angaja fictiv, tu nu primesti salar in schimb poti plati CAS. Fara a fi angajat nu poti plati.Salarul minim pentru muncitor necalificat este 910lei din care CAS96lei,somaj5lei,sanatate50lei,impozit81lei.Dar pentru a putea plati asta iti trebuie angajare fictiva.