| alexalexandrusincerul a întrebat:

As dori numai cine se pricepe sa imi răspundă.Am o masina de spălat cu încărcare verticala si astazi, la clătire, a dat o eroare.M am uitat in cartea ei si scria ca ar fi eroarea conform căreia robinetul de apă e inchis.Am pornit o din nou si a inceput sa se alimenteze cu apă și sa o evacueze imediat după aceea, in mod repetat.Practic nu se mai oprea; doar baga si scotea apa.Inainte de asta, am scos o la începutul programului din priză și am mai adăugat o rufă, dar bănuiesc că asta nu are legatura.Ce ar trebui să fac?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai scos masina din priza in timpul programului, acesta considera ca a fost pauza de curent si la revenire vrea sa continue programul.
Daca a mai fost zapacit si cu pauza de apa, atunci poate a intrat intr-o bucla de avarie si incearca sa spele intrarea de apa.

In aceste cazuri este indicat sa se reseteze programatorul electronic. Modalitatea se gaseste in cartea de utilizare sau in cartea de service al masinii.

| Caro34 a răspuns:

Pai, nu ai ce sa faci decat sa o lasi sa-si faca treaba fiindca se va opri cand programul va fi gata. Robinetul de alimentare, la fel ca mai toate robinetele, in contact cu apa are depuneri de calcar si ar trebui din cand in cand sa-l mai inchizi si sa-l deschizi dupa cateva minute sa se mai curete. Acolo sunt niste garnituri si se depunde si pe acelea calcar si poate de aceea dadea eroarea aceea. Numai bine!

| Alexandri_Laura_1996 a răspuns:

Probabil sa piarda apa si programul ei da eroare pentru ca lipseste apa, sau prine aer la capac.