| johannes a întrebat:

As dori si eu un program de facut subtitrari la filme in limba romana si daca se poate si un video tutorial sau pasii pe care trebuie facuti. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| jhonny999 a răspuns:

Adding subtitles. tutorial; http://tmpgenc.pegasys-inc.com/......tle02.html

3 răspunsuri:
| asman a răspuns:

Asman Submaker
Descarca de aici:
http://www.asman.marte.ro/submaker_r.htm

| karmenkelly a răspuns:

Programul se numeste Subtitle Workshop si este in doua versiuni, 2.51 si 4 beta 4, amandoua la fel de usor de folosit, dar numai prima poate fi in limba romana, adica versiunea 2.51. Cand o instalezi, ea iti este in engleza. Nu-i nimic. O instalezi asa si ii dai sa ruleze programul. Odata ce esti in program ca sa lucrezi pe el, te duci (inainte de a incepe sa lucrezi la o subtitrare) in Settings, dai apoi Language si selectezi limba romana din lista de limbi ce e in ordine alfabetica ce iti apare acolo. Astfel iti e foarte simplu. Filmul pe care vrei sa il traduci trebuie sa il ai deja descarcat in calculator si, ca sa nu mai urmezi pasii Video, add a video si asa mai departe ca sa pui un video in program sa il traduci, tot ce trebuie sa faci este sa te duci unde ai filmul salvat in calculator si, printr-un singur drag and drop, adaugi filmul in program. Subtitrarea o faci usor cu cunostinte in limba engleza sau in orice alta limba, folosind varii dictionare etc, si le salvezi cu Save-Save as-dublu click pe SubRip in lista care iti apare (e o subtitrare pentru VLC si BSPlayer). Subtitrarea o poti salva oricand si, ca sa continui cu subtitrarea de unde ai ramas altadata cand vrei sa mai lucrezi, tot asa te duci unde ai salvat-o si folosesti Drag and Drop. Este singurul program in limba romana pe care il stiu de acest gen, cu care lucrez foarte bine si cu care ma descurc de minune, practic si usor de folosit, acest program are si un manual in limba romana. Pentru a accesa manualul in limba romana, nu trebuie decat sa accesezi link-ul
http://www.scribd.com/......AB-Elisav4
sau linkul:
http://www.slideshare.net/......orkshop-v2
cel mai bun dupa mine fiind al doile.

Poi ce sa zic, sper ca te-am ajutat si multa bafta la subtitrari. Eu nu cersesc funda ca altii si nici nu ma astept la asa ceva. Eu doar vreau sa ajut. Numai bine!

P.S Eu ma distrez copios facand subtitrari si imi place de minune. Succes!

| Barbu_Iulius_1975 a răspuns:

Scuze...dar la limba de lucru apar numai bulgara si rusa...