| Steaua11 a întrebat:

As vrea sa stiu ce consum de energie electrica are acest scuter electric dupa 8 ore de incarcare. Sper ca nu 16 kw? Caracteristici: -Motor: 1000 W-Baterie: 60V 20Ah (Plumb-Acid) Putere baterie:110V / 220V 50-60. Timp de incarcare: 6-8 ore. Capacitate nominala: ~ 2, 0 kW / ora.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De fapt, tu vrei să afli cât curent consumi ca să încarci bateria scuterului.
Teoretic, mai puțin de 1kWh.
Practic... Citește contoarul înainte și după încărcare, apoi scazi valorile și afli. Evident, trebuie ca redresorul să fie singurul consumator activ în acest timp.

| Steaua11 explică (pentru mihai69):

Ar fi simplu daca as avea scuterul respectiv, dar inca e in stoc, pe site si nu la mine in garaj...

| Frank51 a răspuns:

Consumul motorului este specificat... Calculul consumului se face cu o medie de consumuri la diferite viteze. Putem aproxima la jumătatea consumului maxim pentru simplificare. 1000/2=500Wh. Dacă bateria este de 2kWh, motorul va funcționa aproximativ 4 ore.

După 8 ore de încărcare, scuterul poate funcționa 4 ore continuu.