| RainOfColors a întrebat:

As vrea sa vand produse create de mine prin intermediul unui blog. As avea cateva intrebari legate de asta:
1. Care ar fi varsta minima pentru trimiterea produsului prin posta?
2. Cum se procedeaza la posta pentru platirea produsului de catre destinatar?
3. Exista nevoie de vreun act sau ceva pentru a putea vinde aceste produse?
4. Care ar fi pretul acestui transport? Cum se procedeaza pentru ca acest pret sa fie achitat de catre destinatar?
Va multumesc mult. Daca puteti sa-mi dati si alte informatii legate de acest subiect v-as fi recunoscatoare.

Răspuns Câştigător
| yourcrys a răspuns:

Daca vrei sa vinzi niste produse pe un blog nu ai nevoie neaparat de un act si nici de o varsta anume pentru asta. Postezi produsele pe blog, faci un formular de cumparare iar cand primesti o comanda, o inpachetezi o pui la posta sau la curier prin sistemul de plata ramburs, adica plata la livrare, clientii platesc transportul. Posta costa 7 lei iar curierul intre 15-30 lei, depinde de greutate, la curier iti recomand FanCourier, am lucrat si lucrez cu ei sunt de incredere, la fan courier pachetele care nu depasesc 1kg costa doar 15lei, aceasta suma fiind platita de cumparator. Funda?big grin

13 răspunsuri:
| yourcrys a răspuns:

Intrebare:Ce produse vrei sa vinzi? Daca vrei te ajut eu de maine la inceput pana iti dai tu drumul apoi o sa faci singura.

| RainOfColors explică (pentru yourcrys):

Bijuterii facute din fimo.:D Ceva in gen: http://bijuterii-fimo-handmade.blogspot.ro/

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainOfColors):

Frumos. Succes in afacere.
O curiozitate: ce este acest fimo?

| RainOfColors explică (pentru anonim_4396):

Pai este un fel de plastelina (mai exact un lut polimeric) de diferite culori care se intareste prin incalzire la cuptor. Gasesti mai multe aici: http://www.miabijoux.ro/blog/httpwww-miabijoux-ro13-fimo/

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainOfColors):

Interesant. Rabdare si talent mai trebuie. Din nou iti doresc sussces.
P.S. Nu uita sa pui pachetele cu ramburs (plata la primire - te invata cei de la posta) cind incepi, ca sa fii sigura ca primesti banii (sau vine pachetul retur daca nu este platit).

| yourcrys a răspuns:

Te ajut eu, idul meu de mes sau de skype e yourcrys nu te gandi nu vreau nimic doar sa te ajut atat nu vreau nici o parte din banii castigatirolling on the floordoar ca o sa ai f multa treaba.Succes.

| yourcrys a răspuns:

Si apropo acest fimo ramane asa usor de modelat sau se este o metoda(uscare la cuptor...etc) prin care se poate face solid?

| RainOfColors explică (pentru yourcrys):

Pai,la inceput e un fel de plastelina (usor de modelat) si apoi se intareste la cuptor.

| yourcrys a răspuns (pentru RainOfColors):

Aham...inteleg, bravo daa mai ai si stilishul tau e perfect!

| melaniame a răspuns:

1. nu este o varsta minima trebuie doar sa ai buletin nu mai stiu la cat iti faci buletin. 14-15 ani
2. te duci la posta ceri un formular pentru expediere colet si un mandat postal(verde) prin care tu primesti banutii inapoi. completezi formularul cu expeditorul destinatarul suma care trebuie rambursata apoi completezi mandatul postal prin care vei primi banii. pe mandatul verde la expeditor il scrii pe cel care iti va trimite banii iar la destinatar pe tine ca tu ii vei primi
3. nu iti trebuie niciun act ma gandesc ca tu vrei sa vinzi bijuterii gentute hainute facute de tine. nu obiecte de valoare. multe fete fac asa
4.pretul prin posta de a trimite un colet cu ramburs adica atunci cand persoana ridica coletul tebuie sa plateasca altfel nu il poate ridica asta se num ramburs. daca este sub 1 kg coletul atunci vei plati 7-8 lei iar daca coletul trece de 1 kg va fi cu 1 leu pentru fiecare kgin plus ceva de genu. dar presupun ca transportul va fi platit de cumparator.

| alexx1111 a răspuns:

Dupa ce iti faci blogul te rog sa mi=l dai si mie pentru a-l vedea si a comanda desigur ok

| alexx1111 a răspuns:

A si inca ceva poti confectiona bratari din anta sunt super tari eu le fac si chira le vand insa nu le trimit prin posta...