| Kiki20098 a întrebat:

Ati auzit despre jocul "Balena Albastra"?
Stiti ceva despre acesta?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O manipulare care duce la implinarea unor ordine, dupa ceva timp in care creierul tau devine dependent de jos se da ultimul ordin pentru a castiga jocul, isi dai seama cat de josnica e natura umana sa vrei ca un copil sasi ia viata, ca monstri umani

| AlexCristi97 a răspuns:

Te pun aia sa faci tot felul de chestii, in acelasi timp te ataca psihic cu tot felul de imagini si melodii care fara sa iti dai seama te baga in depresie. Oricum mintea unui adolescent e foarte vulnerabila la depresie si anumite actiuni nu sunt gandite corect. Cred ca dupa ce le trimiti mai multe chestii, in ultima faza inainte de suicid, incep sa te santajeze ca publica tot si in acelasi timp iti adancesc depresia cu chestii gen "esti un nimic, oricum viata ta nu are valoare, mai bine mori asa decat sa afle ai tai ceea ce esti cu adevarat, daca nu te omori singur te prindem noi si iti omoram si familia".
Chiar ieri am citit mai multe despre asta si cel care a facut jocul a fost bagat la inchisoare dar pentru o perioada foarte scurta deoarece nu exista dovezi care sa lege sinuciderile de jocul lui.

| AlexDFY a răspuns (pentru AlexCristi97):

Exact asta e.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru AlexCristi97):

Cam cat de om fara parte cenusie sa fii ca sa faci asa ceva? laughing Chiar ada nu-i duce deloc capul? Am vazut ca s-au omorat cativa.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu judeca asa, sa stii ca daca intri in joc si tu poti fi dus la fel de usor in pragul unei sinucideri. Se presupune ca sunt peste 100 de sinucideri din cauza jocului, deci cel care l-a facut se pricepe la psihologie si chiar nu e greu sa faci pe cineva sa se sinucida daca reusesti sa obtii anumite informatii despre el si stii unde sa ataci.

| SERIALS a răspuns:

Am auzit zilele trecute, am vizionat si o emisiune, am aflat multe chestii despre joc si despre oamenii din spatele jocului.

| reihiuke a răspuns (pentru SERIALS):

Ce anume?

| SERIALS a răspuns (pentru reihiuke):

E un joc al oamenilor bogati... se joaca cu vietile copiilor

| DoarAlin a răspuns:

Este un joc mortal, si la propriu si la figurat. laughing

| popescucarmen43 a răspuns:

MORI daca te joci laughing laughing vb serios straight face

| AdriStefi13 a răspuns:

Este un joc in care intri prin intermediul unei poze cu mana ta pe care scrii cu o lama "blue walet"primesti un administrator si acela iti da mai multe cerinte. Ultima e mereu sa te sinucizi.

| VikaVeisa a răspuns:

Este un joc pentru adolescentii slabi care au virste de 12-16 ani, daca vrei sa intrii in joc scrii hastaguri de ex. #тихий дом, # я в игре, etc. Cind scrii aceste hastaguri peste un timp iti scrie curator si iti spune ce sa faci prima ce trebuie sa faci e sa desenezi pe mina o balena si apoi sa tai cu lama si sa fotografiezi si sa-i trimiti lu curator si asa iti da 50 de porunci a 50 porunka este sa te sinuvizi daca esti din oras trebuie sa sari de pe o cladire dar daca din sat te spanzuri daca ajungi la 50 porunka si nu vrei sa te sinucizi curatoru iti zice ca ai cistigat jocul si iti trimite un link de confirmare ca ai cistigat joaca dar cand intrii pe link iti apare greseala nr404 si tim de 10 minute el iti afla IP si iti spune cum te cheam unde locuesti si nr tau de telefon si te santajaza ca iti va ucide familia daca nu te sinucizi...