| grigor3 a întrebat:

Avand in vedere ca universul poate fi infinit ne mai putem naste o data? adica sa fie cineva cu acelasi adn? desi n-are sens,ca na adn-ul difera la sex la toate persoanele si nu are cum, dar intreb din curiozitate!

17 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Du-te si citeste povesti cum spune ala de mai sus si nu mai fuma iarba

| Yon1470 a răspuns (pentru whatevernvm):

Toti ne vom duce dincolo si nu o sa mearga nimeni cu noi sa ne explice ce si cum! Ti se pare ca viata se termina dupa ce mori si ca nu mai exista nimic? Nu vezi ca traim intr-o lume perfecta creata pentru noi oamenii? In nicio planeta cunoscuta de noi nu putem supravietui ca si pe pamant.Crezi ca tot ce avem la ora actuala ni se datoreaza noua, pentru ca suntem inteligenti si am evoluat? Ma faci sa rad.Nu am fi cunoscut nimic, daca nu ar fi permis Dumnezeu si nu ai fi stiut nici sa tastezi la ora asta, daca nu se inventau de catre noi oamenii inteligenti, desigur!

| whatevernvm a răspuns (pentru Yon1470):

Amin amin

| Yon1470 a răspuns (pentru whatevernvm):

Si inca ceva, care nu a spus-o Dumnezeu, dar e o realitate: "Daca tu crezi, si nu exista - nu ai pierdut nimic, dar daca nu crezi, si exista - ai pierdut TOTUL."

Fiecare e "tare" acum, dar dupa ce moare, vine Judecata...atunci vor fi moi ca un albus de ou happy

Dumnezeu spune: "Pune-ma la Incercare, sa vezi daca Exist"

| whatevernvm a răspuns (pentru Yon1470):

Ma plictisesti, man

| Yon1470 a răspuns (pentru whatevernvm):

Numai bine, rau la nimeni!

| whatevernvm a răspuns (pentru Yon1470):

Numai bine

| Yon1470 a răspuns:

Daca esti putin credincios si ai habar de Dumnezeu sau de Biblie, spune acolo ce si cum.Pana la ora actuala s-a implinit cam tot ce scrie in Biblie si se va implini pana la ultimul cuvant!

| mentholinks a răspuns (pentru Yon1470):

Nu scrie nimic in Biblie de ADN. Du-te la alta uşă.

| Yon1470 a răspuns (pentru mentholinks):

Eu am incercat sa-i spun ca-si pune intrebari gresite si nu tine de noi oamenii raspunsul, de Adn sau de univers.Nici n-am spus ca scrie in Biblie de Adn, dar poate tu vezi texte in plus!

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Esti incapabil sa dovedesti in mod obiectiv ca ai avea dreptate, de aceea incerci metoda zaharelului sau argumentul bastonului postum. Si asa stau lucrurile: teologia crestina consta din credinte subiective, care nu pot fi dovedite in mod obiectiv. A incerca sa demonstrezi obiectiv credinte pur subiective este cel mai inutil sport.

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar tu poti dovedi ca nu exista Dumnezeu? Esti tu in masura sau altii sa ne spuna ei noua cum a fost lumea creata si cum suntem asa de perfecti construiti? Pana si aerul pe care il respirati sau lumina sau soarele sau tot ce ne trebuie pe acest pamant sa supravietuim,de la mare la mic,voi nu le considerati minuni, pentru ca v-ati obisnuit cu ele si vi se pare normal! Credeti ca asa-i normal sa fie, dar ca nu exista un creator al acestor lucruri ci ca s-a basit un dinozaur mai tare si am ajuns aici! Credinta o ai in suflet, nu in carti, nu in stiinta si tot felul de savanti inutili.Nimic nu descopera nimeni, daca nu vrea Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Eu cred in Dumnezeu, dar nu in Dumnezeul tau.

Orice teolog constient iti poate confirma ca teologia crestina este o credinta subiectiva (daca nu cumva e pleonasm).

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu vorbeam de Dumnezeul meu personal si nici de tampeniile tale.Crezi in ce vrei si numai bine!

| anonyymuusss a răspuns:

Pai ipotetic vorbind te-ai mai naște o data. Însă mediul in care te dezvolți își va pune amprentele in mod diferit asupra persoanei și a corpului tău. Depre gemeni se crede ca au același ADN însă, cercetătorii susțin ca in timp acesta se modifica o data cu diviziunea celulelor.

| grigor3 explică (pentru anonyymuusss):

Aaaa,deci chiar daca e acelasi adn, celule te fac sa nu fii aceiasi persoana nu?

| anonyymuusss a răspuns (pentru grigor3):

Deci universul nu accepta același individ de doua ori. Ești unic!