| Haha1230 a întrebat:

Aveti idee unde pot gasi latex tuburi sau prastie cu suport pentru mana?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa-ti faci o prastie, nu ai nevoie nici de latex, nici de suport, o poti tine chiar in mana. happy
Ai nevoie doar de cateva componente, care le gasesti chiar in apropierea ta:
- o creanga bifurcata, din care tai cu un cutit forma de Y. Partea de "maner" o tai la cca. 15 cm, iar bratele cu 1-2 cm mai scurte
- o camera sparta de bicicleta, din care tai doua fasii cu o foarfeca, de latime 8-10 mm si lungime de cca.25 cm.
- un "petec" de piele taiata dintr-un pantof vechi sau asemanator, de dimensiunea unei cutii de chibrit
- sarma moale subtire sau sfoara pentru legat

Cele doua fasii de cauciuc le legi la un capat de varfurile cracii de creanga, indoind capatul in jurul crengii, dupa care legat cu sarma sau sfoara pentru a nu se desprinde cand tragi tare de ele.
La fel, cealalte doua capete le bagi in cele doua gauri mici facute in mijlocul capetelor in petecul de piele, dupa care legi de asemenea capetele cu sarma sau sfoara.
La sfarsit trebuie sa incerci prastia tinand cu o mana manerul cracii de creanga, iar cu degetele de pe cealalta mana tinand si tragand de petecul de piele. Tragand tare pana cat poti, legaturile nu au voie sa se desfaca!
Ca "munitie" poti folosi fructe uscate (maciese, corn etc), samburi (de cirese sau corcodusi) sau pietricele mici, de marime pana la 1 cm.

ATENTIE!
Sa nu tragi in directia altor persoane, geamuri, masini etc. fiindca le poti accidenta si avaria grav!

Daca nu te descurci singur, cere ajutorul "batranilor" care si-au facut si ei prastii in copilariewinking