| Fernando9Torres a întrebat:

Bai, n-am zburat niciodată cu avionul. Și trebuie sa străbat(in țara) cam 500km. Și singura varianta mi se pare avionul(ma refer preț-timp). Vreau sa va întreb de ce ai nevoie și de ce nu pentru a urca in avion in momentul de fata? Poate suna mai idiot ce zic acum, dar pașaportul e doar pentru extern, nu? Deci da, ziceti-mi pas cu pas laughing

35 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu merita cu avionul decat dacă te grăbești. Altfel, cit dai pe avion, dai pe cabina de dormit la tren în care dormi singur. Mergi noaptea, și dimineața cand te trezești nici nu bagi de seama ca ai făcut drumul. O zic pentru ca eu fac adesea drumul de la București la Timișoara (550 de km), dar nu îmi permit decat la cuseta, dar e bine și asa.
Dacă însă vrei sa mergi ca să vezi cum e, merita, e ceva deosebit. Am fost, de doua ori, cel mai fain mi s-a părut cand a decolat, ca la viteza, și tot creștea, și creștea, și odată am văzut cum o luam în sus, și lucrurile deveneau tot mai mici.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru cristi202):

Da și eu călătorit cu trenul de câteva ori pentru prima oară in viața mea și era frumos am văzut orașe multe și o grămada pe care nu știu cum sale explix sau sale spun am întâlnit și niște oameni uimitori in tren care am vorbit și discutata o grămada aveam un loc unde dormeam dar nu era la first clas era la nu știu cum sa zic mai exactă la clasă normla un pat și un geam am plătise un plus 50 lei era frumos bafta te-am lăsat Cristi ma duc să-mi iau o sawurma ca ma loat foamea )))) numai bine ai grija

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Dai același preț, pierzi 10 ore din viata si pute wc ul in tren.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e chiar același pret. La avion e ceva mai mult. Dacă mergi singur în compartiment. Dacă mergi în doi, asta dacă nu te deranjează sa fii cu un necunoscut (pe avion oricum o faci), e mult mai ieftin la tren.
Cit despre timp, e discutabil. În București, pana la gara faci maxim o ora. În Timișoara, o jumătate de ora, maxim o ora pana la destinație. Adică în mai puțin de 12 ore ajungi de unde pleci pana la destinație. Cu aeroportul, situația e mai grava. Faci din Berceni la Otopeni și doua ore, din cate știu trebuie sa fii la aeroport cu minim 45 de min înainte de a pleca avionul, deci mai poți adauga încă o ora, o ora drumul, de la aeroport din Timișoara faci încă minim jumătate de ora pana în oraș, dacă prinzi autobuz suficient de repede, dacă nu, și o ora, plus încă minim o jumătate pana la destinație, deci aproape 6 ore. Dacă faci un calcul realist, pierzi cu trenul 6-7 ore doar. Dar, tu nu ai observat ca cele 10 ore, dacă le dormi, nu sunt pierdute, de dormit noaptea oricum dormi, însă cu avionul nu îți permiți luxul asta în cele 6 ore cit "faci" cu el. Eventual doar sa atipesti cate un pic.
Cit despre mirosuri, da, la CFR e adevărat, dar condițiile din compartiment sunt totuși decente. Și, la urma urmei, cit mergi la wc noaptea? Însă de ceva timp eu merg cu AstraTransCarpatic, și crede - ma ca sunt conditii la ei ca în occident. La Wc-ul lor se simte un ușor miros de parfum delicat. Am ramas surprins prima data ca exista asa ceva în România happy Și, dacă la CFR intirzierile sunt regula, cu Astra niciodată nu au fost intirzieri, nici măcar un minut. De aceea consider ca merita mai bine sa mergi cu trenul

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Poti sa calculezi tu cat vrei 12 ore in tren e timp pierdut.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred. Probabil nu vrei sa gindesti în cazul asta. Te știu un tip care gindeste bine. Mai, dacă dormi 8 ore, cum e timp pierdut? Pierzi doar condițiile de somn de acasă, atit.

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Stai ca m ai uitat acum ca recunosc ca nu stiam preturile la tren...

deci BlueAir TM-B = 140-150 lei
tren TM-B la cuseta singur 300 lei

ce gluma buna cu trenul, ha ha.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Ești serios? Dovedește ca e 150 cu avionul! Eu știu ca nu e nici un bilet sub 300. Am tot cautat, și de ar fi asa, mergeam cu avionul, mai mult de dragul zborului. Știu ca se fac unele reduceri, dar dăduse la anumite curse, însă nu cred ca asa de mult.

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Https://imgur.com/a/rMMjTpC

125 ron doar dus... intr-o zi cu preturi mici.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Aha! E cum am zis, reduceri doar la unele curse. La tren ai același preț seara de seara. E o diferență, pleci în ziua în care vrei, nu neapărat duminica, si dimineața! Pentru aia trebuie sa îmi ridic fundul la ora 5. Și ce fain e dacă mai stai cu prietenii pana pe la 12 seara înainte! Nu consider ca e un avantaj prețul asta. De aceea și e asa ieftin. Ca, uita - te la alte curse, e undeva la 50-60 de euro sau mai mult.

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Hai ca bati campii de acum... bine ca poti sa stai 12 ori in tren sa dormi da e o problema ca isi misti curu la 5 dimineata de parca bei in fiecare seara. Scrii sa nu taci.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Bine. Bat cimpii.
Tu te - ai scula la 5 dimineața sa mergi?!?
Nu e mai simplu și ușor sa pleci seara, te culci pe tren, și dimineața la 7-8 te trezești bine mersi si doar cobori din tren? Eu fac asta, și la cuseta, unde dau tot atit, dacă e sa ma iau după ce zici tu. Pierd doar drumul pana la tren, și pentru ca iau bilet online nu mai stau la casa, sfertul de ora cit ma ia în primire însoțitorul de vagon, și drumul de la tren pana la destinație. Asta nu înseamnă mai mult de 3 ore, o spun din experienta. Nu pierd nici o zi, nici nu ma scol cu noaptea în cap, și duminica, cand în weekend s-ar presupune ca stai liniștit acasă. Doar ca nu dorm în condițiile de acasă, atit. Dar dorm la fel de bine. Dacă as avea soția cu mine (pana acum nu am mers cu ea), ar fi chiar mai frumos happy.

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Avionul e făcut pentru cei ce au nevoie sa călătorească si sa o faca repede. Trenul e pentru aia care nu stiu cum sa piarda timpul melancolic Eu m-a trezit la 5, am fost de la Is la B, mi am rezolvat treaba si pana seara la 7 am fost inapoi. Fa tu asta cu trenul.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

A, nu am adus în discuție treaba cu avionul. Pierd juma de noapte ca ma scol la 4 sa plec la 5, și asta doar pentru o reducere, adică cele mai profunde ore de somn, și ce fain e sa te trezești în toiul nopții!, și, sigur cand ajung la 10 la destinație, tot ma va trage patul vreo doua ore.
Dar, na, bat cimpii...

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Avantaje și dezavantaje... În situația ta, da, e mai bine cu avionul, în a mea, mai bine cu trenul. De aceea exista ambele.
Deși, și cu trenul pot merge de seara, dimineața sa fiu la Iasi, și seara ma pun din nou pe tren, cu treaba rezolvata. Dar, da, esti cu o noapte și jumătate mai mult pe drum. Dar dacă dormi, e altceva. Zi tu ca nu ai căscat în acea zi deloc, ca nu te cred happy! Te-ai sculat devreme, nu cred ca ți-a fost ușor de - a lungul zilei!

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Nu sunt un mofturos sa nu ma pot trezi la 5.

| Vântulalb a răspuns (pentru cristi202):

"Te știu un tip care gindeste bine."
De unde? Din toate raspunsurile lui ei vad ca este complet neserios. Doar cu numele de user se lauda.
Din toate calculele mele, si financiare, si de timp, tot cu trenul e mai rentabil. Apropo de rezolvarea treburilor, ajungi cu trenul dimineata odihnit, rezolvi problema si te intorci dormind a doua noapte. Dar neseriosul are un spirit de contradictie foarte ridicat. Nu vad asta la el prima data.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

E bine ca poți. Nu toți pot. Noaptea e pentru somn totuși.

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Cautand ieri bilete de avion azi am primit reclama asta

6euro

sa vad cu bate trenul tau asta

https://imgur.com/a/0na8Tni

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

La preț, nu. Dar, asta doar pentru o cursa. La alte capitole, am demonstrat deja ca nu.
Dar, dacă îți spun că visul meu de cand eram copil sta sa devin mecanic pe locomotivă, ce mai e de zis? Adoram sa merg cu trenul, acum senzațiile s-au mai estompat, dar tot e una din micile plăceri ale vieții. Sa stau lejer în fotoliu și sa privesc cum ploaia bate în geam, sa aud alarma molcoma a vreunei bariere, sau zgomotele ca străbat liniștea noaptea cand trenul staționează în vreo gara - fluierul conductorului, ușa de la vagon trîntită, o conversație abia auzita de pe peron, chestiile astea mărunte fac din călătoria cu trenul ceva plăcut pentru mine.
Nu zic ca cu avionul nu ar fi fain, dar, in afara de senzația de viteza ce tot creste pana se desprinde de sol și priveliștea aeriana, nu ramii cu prea multe. A, mai e și chipul și zimbetul frumos al vreunei stewardese happy. Dar toate țin prea puțin
Oricum, nu știu cit de lejer ma voi urca din nou în avion, dacă o voi mai face vreodată. Urmăresc "Dezastre în aer". de pe Național Geographic, și o fac de ani buni, și știind cit de ușor se poate produce un accident, totul poate porni de la ceva elementar, cum e o saiba, cum a și fost întru-un caz, sau o platbanda de pe pista, în cazul extraordinarului Concorde, care era cunoscut si pentru siguranța lui, nu știu dacă nu cumva îmi va fi teama cand voi merge cu avionul. happy
Asa ca, la mine trenul cistiga detașat.

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

"Dar, dacă îți spun că visul meu de cand eram copil sta sa devin mecanic pe locomotivă, ce mai e de zis"

Pai si ce vii aici sa ii zici omului sa mearga cu trenul daca asta e visul tau?

Lasa l pe el sa fie practic si rapid si ramai tu cu visele si fricile tale.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Chestia cu visul meu era pe lingă. Cu tine discut acum, nu cu el. De o făceam, ii răspundeam la întrebare. Oricum, mai convenabil e cu trenul.

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Dupa ce am demostrat ca avionul e mai ieftin, dureaza de 10 ori mai putin drumul si statistic e cel mai sigur mijloc de transport tu ai concluzionat ca e mai convenabil trenul. Bun asa.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Da, de 10 ori mai puțin. Am demonstrat ca doar de 2 ori.
Hei, nu ai adus în discuție și chestiile negative, ca te scoli la 4, și ca ai șansa foarte rara sa prinzi un bilet cu reducere! Degeaba e el 6 sau 15 euro, dacă e peste trei zile, cand eu trebuie miine sa fiu la Timișoara. Deci e discutabil ca e mai ieftin. Doar ca tine mai puțin, dar te trambalezi, prin oraș, la aeroport, mai aștepți și acolo, de la aeroport în oraș, și prin oraș pana la destinație. Mie mi se pare mult mai simplu, merg prin oras, ma culc pe tren, ma scol și ma mai desparte doar un drum prin oraș de destinație. Dacă la noi transportul în comun ar fi ok, nu as zice nimic, dar da tu un drum cu el oriunde duminica dimineața! Cred ca trebuie sa te scoli de la 3 ca să fii sigur ca ajungi. Ca dacă mai dai bani le taxiuri, se duce toată reducerea ta de la avion.

| Fernando9Torres explică:

Oameni buni. Nu am întrebat ce e mai rentabil. Ci cu ce am voie și cu ce nu pe avion!+ de ce am nevoie sa pot sa merg(in afara de bilet)

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Pai nu ai voie sa fumezi sa bei alcol asta cred eu ca așa este nu știu sigur dacă este așa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti folosi si pasaportul daca nu ai cartea de identitate. In principiu ai nevoie de un act de identitate si de bilet. Nu ai voi in avion sa urci cu lichide, obiecte ascutite si cam atat. Si bineînțeles masca...

| Fernando9Torres explică (pentru suntserios):

Test covid?

| suntserios a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Intern nu am auzit asa ceva... Vei gasi pe siteul Tarom sau Blueair daca e cazul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu trenul ai fost vreodată? Seamănă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Acum cativa ani nepoata mea si-a reverzat din timp bilet de avion Cluj -Constanta si a dat mai putin decat ar merge cu trenul.Ca sa nu mai zic de timpul necesar, cred ca facea jumatate de zi.
Acum 2 ani am fost cu trenul. Doar 6 ore, dar pe unele locuri circula cu viteza melcului turbat, ma putem intrece cu usurinta cu bicicleta.
In concluzie daca tii la timpul tau, iti rezervi bilet din timp ar mai ok cu avionul!

| Zuzu1991 a răspuns:

"nevoie" nu ai decat de bilet, restul depinde ce necesitati ai tu, daca te duci undeva unde o iei de la 0 (cum ar fi in armata) poti sa te duci numai cu hainele de pe tine, sau daca ti-ai trimis bagajele prin posta (se practica, uneori pretul la bagaje e asa de mare ca nu merita sa le iei in avion)

sunt insa restrictii, bagajul de mana nu trebuie sa depaseasca anumite dimensiuni, ambele bagaje si de mana si de cala au fiecare o anumita greutate maxima, nu ai voie cu diverse chestii unele deloc (lichide) altele nu in bagajul de mana sau buzunare (bricege, cutter-e, bastoane, etc.) dar pot fi puse in bagajul de cala, iar daca nu iesi din tara nu ai probleme cu fructe sau mancare

unele restrictii sunt universale (lichidele alea... sunt considerate potential atac terorist, din cate stiu eu nu sunt lasate nici macar lapte pentru bebelusi) altele depind de compania de aviatie (dimensiunile si greutatea bagajelor)

apoi pasaportul, nu sunt sigur, dat fiind faptul ca nu iesi din tara s-ar putea sa vrea buletin si nimic altceva, mai ales daca treci printr-un aeroport care nu e international si care NU au cum sa identifice pasapoarte, ci numai buletine, si s-ar putea sa te retina pana reusesc sa te indentifice cu politia

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eu am venit cu trenul nu am mers cu avionul niciodată am vrut s și-au avionul dar mam gândit ba asta dacă face ceva greșit pilotul ne ducem la sigur )))) mam gadit așa dacă iau trenul mai am șanse măcar 1% ese de ajuns ieși pe geam și tot e altceva așa din avion îți dai seama îi vadă pe toți in fata ochilor cum cade din cer și când fac contact cu pământul pa fac sawurma )))) sper ca te-am motivat in de ajuns cu mersul cu avionul )))))) numai bine frate )))) aveam minte de copil pe atunci acum chiar nu-mi pasa avion sau tren tot aia e și eu mai am puțin și merg in afara in străinătate la muncă o săptămâna și câteva zile pe acolo te-am lăsat bafta ba duc sa bag o sawurm și un Pepsi rece numai bine ai grija ))))

| cristi202 a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Statistic vorbind, trenurile omoară mai mulți oameni ca avioanele.
E adevărat totuși ca e mai urit sa mori în avion.