| bogdanul a întrebat:

Beau 2 litri de lapte pe zi ca sa inlocuiesc pastilele cu proteine...Imi poate face rau atata lapte consumat pe zi?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E cam mult sa bei atâta lapte pentru ca e UHT și deci nu e chiar asa de nutritiv ca cel proaspăt, ba din contra. Mănâncă brânza, iaurt, oua multe. Leguminoasele au multe proteine și poți sa le consumi zilnic cât vrei tu: fasole, Mazăre, năut, linte, ciuperci etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, laptele nu este indicat in dietele de slabit si in general, nu se consuma mai mult de 1 pahar de 200ml pe zi.
Mananca iaurt sau lapte batut, dar NU lapte dulce!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cine vorbeste de dieta de slabit?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci de ce ai inlocui pastilele de proteine cu lapte?
Cea mai buan solutie de proteina este kefirul!
Bea kefir (chefir), dar in nici un caz lapte!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru ca probabil considera ca sunt "chimicale" laughing)

Dar nu intelege ca laptele incetineste absorbtia proteinelor, ori in fereastra anabolica de 30-60 de minute dupa antrenament ai nevoie de ABSORBTIE RAPIDA.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Laptele are mai multă grăsime decât proteine. Am avut și eu o vreme când beam zilnic 2 litri de lapte pe zi și nu aveam nimic. Am făcut asta luni de zile.