Întrebare recomandată | Illuminati2016 a întrebat:

Becurile cu vapori de mercur, vapori de sodiu la presiune inalta si iodura metalica vor fi interzise?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu m-as bucura. Sunt periculoase iar un bec cu LED este de doua ori mai bun. Eu, am inceput sa le inlocuiesc. Lustra are numai becuri cu LED si da o lumina extraordinara.

| Illuminati2016 explică (pentru Salontanul):

Periculoase pe naiba ca nu a murit nimenibdin cauza lor... poate cateva incendii izolate

| Salontanul a răspuns (pentru Illuminati2016):

Mercurul din acele becuri este toxic. Daca se sparge un bec raspandeste vapori de mercur, toxici, care fac sa fie o moarte lenta. http://bit.ly/2XC7OeY

| Illuminati2016 explică (pentru Salontanul):

O sa mori oricum dar mai repede mori de la tigari si alti factori externi

| doctorandus a răspuns:

Nu chiar interzise, dar vanzarile in UE vor fi oprite la un moment dat, pentru ca prefera lampile fara filament fierbinte (fluorescente sau LED) din motiv de consum energetic.

| danutzu96 a răspuns:

Sunt ineficiente nu neaparat periculoase. Cele LED sunt cele mai eficiente la momentul asta. Eu am in toata casa LED-uri de la Philips si sunt foarte eficiente. Recomand becuri LED de calitate, care sa aiba raportul lm/W cat mai mare. Altfel vei fi dezamagit de lumina chioara a unor leduri chinezesti de pe piata...

| Illuminati2016 explică (pentru danutzu96):

Dar de ce nu se gasesc Led-uri cu cri mare deoarece de abia gasesc si pe internet dapoi in magazine fizice ce sa mai zic